єРобота już pracuje

21 lipca 2022. W ramach programu єРобота 4 690 Ukraińców złożyło już wnioski o dotacje na własną działalność gospodarczą, modernizację przedsiębiorstwa przetwórczego i wsparcie dla rolników- poinformowało Ministerstwo Gospodarki.

Program єРобота uruchomiony został 1 lipca i polega na bezzwrotnych dotacjach dla przedsiębiorców. Pierwszym programem w ramach eRobota są dotacje w wysokości do 250 tysięcy hrywien dla każdego mikrobiznesu. Drugi to dotacje w wysokości do 8 milionów hrywien na rozbudowę i tworzenie przedsiębiorstw w dziedzinie przetwórstwa. W ramach projektu można uzyskać dotacje na sadzenie nowych ogrodów (do 400 tysięcy hrywien na 1 hektar), budowę nowych szklarni (do 7 milionów hrywien), dla start-upów  w sektorze IT, na  szkolenia w zakresie nowych umiejętności w dziedzinie technologii informatycznych.

Wiadomo, że 3817 tych wniosków zostało opracowanych przez państwowy OszczadbankSA  Oschadbank.

Prawie 90 proc. wniosków dotyczyło mikrograntu na rozpoczęcie lub rozwój własnej działalności gospodarczej.  

Druga co do wielkości grupa 438 wniosków dotyczyła wsparcia przedsiębiorstw przetwórczych.

Od rolników wpłynęło 41 wniosków o dotacje na rozwój rolnictwa szklarniowego i ogrodnictwa. Program pozwoli państwu zrekompensować straty spowodowane tymczasowym zajęciem regionów, w których aktywnie rozwijała się uprawa warzyw i ogrodnictwo.

Ubiegający się o taką dotację powinien spełniać następujące warunki:

  • zgłosić się do programu na portalu Diia;
  • załączyć biznesplan na stworzenie nowej lub rozwój istniejącej firmy, plan ogrodu lub projekt budowy szklarni;
  • złożyć podpis elektroniczny.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn