Bilans eksportu rolnego

3 lipca 2022. Rok gospodarczy (lipiec’21- czerwiec’22) w ukraińskim rolnictwie dobiegł końca. Wiceminister gospodarki Taras Kaczka poinformował, które produkty rolne przyniosły w eksporcie najwięcej pieniędzy.

W roku gospodarczym 2021/2022 Ukraina wyeksportowała 61,52 mln ton zbóż i nasion oleistych o wartości 22,2 mld USD.

Struktura przychodów eksportowych byłą następująca:

  • olej słonecznikowy – 4,3 mln ton, 5,8 mld USD;
  • kukurydza – 23,54 mln ton, 5,8 mld USD;
  • pszenica -18,7 mln ton, 4,8 mld USD;
  • rzepak – 2,7 mln ton, 1,7 mld USD;
  • jęczmień – 5,74 mln ton, 1,3 mld USD.

Jak podkreślił min. Kaczka ten wynik osiągnięto pomimo 4 miesięcy blokady ukraińskich portów, przez które przechodziło przed inwazją Rosji 90 proc. eksportu zbóż i nasion oleistych. „Chciałbym, aby w roku gospodarczym 2022/2023 wyeksportować taką samą ilość” – podsumował Kaczka.

Jak podał Ukraiński Klub Agrobiznesu, w czerwcu Ukrainie udało się wyeksportować 2,7 mln ton produktów rolnych, czyli o 30 proc. więcej niż w maju.

W informacji zwrócono uwagę, że najwyższe tempo wzrostu eksportu wykazały nasiona słonecznika. „Na rynku ukraińskim, nasiona słonecznika nigdy nie były uprawą zorientowaną na eksport. Prawie cała produkcja była przetwarzana w Ukrainie, a następnie eksportowany był olej słonecznikowy. Sytuacja się zmieniła i to eksport nasion zaczął rosnąć” – poinformowała organizacja.

Zmieniła się również geografia eksportu.  Jeśli przed wojną głównymi nabywcami ukraińskich produktów były Chiny, Indie, Holandia i Egipt, teraz głównymi są kraje europejskie, które znajdują się obok Ukrainy: Rumunia, Polska, Bułgaria, a także Turcja.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn