W ilu procentach do Unii?

1 lipca 2022. Prezydent Wołodymyr Zełenski, przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk i premier Denys Szmyhal, przed Radą Najwyższą podpisali wspólne oświadczenie woli osiągnięcia przez Ukrainę pełnego członkostwa w Unii Europejskiej.

„Na status kandydata pracowaliśmy 115 dni, a nasza droga do członkostwa nie powinna trwać dziesięcioleci. Musimy pokonać tę ścieżkę tak szybko, jak to możliwe. To zależy od nas. Musimy wykonać naszą część pracy perfekcyjnie, aby umożliwić naszym przyjaciołom w UE podjęcie równie szybko kolejnej historycznej decyzji” – powiedział Zełenski.

Prezydent ocenił, że umowa stowarzyszeniowa z UE została już wdrożona w 63 procentach, ale dziesiątki ważnych projektów ustaw wciąż wymagają opracowania i przyjęcia.

  • W przesłaniu do zgromadzonych, Ursula von der Leyen powiedziała w imieniu Komisji Europejskiej, że trzeba podjąć walkę z korupcją. „Stworzyliście wspaniałą machinę antykorupcyjną. Ale teraz te instytucje potrzebują zębów i potrzebują ludzi na stanowiskach kierowniczych. Najprawdopodobniej powinien zostać powołany nowy szef Specjalnej Antykorupcyjnej Prokuratury i nowy dyrektor Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy”. Przypomniala o reformie Sądu Konstytucyjnego, potrzebie przyjęcia ustawy o procedurach wyboru sędziów, potrzebie ograniczenia nadmiernego wpływu oligarchów na gospodarkę, a także o przyjęciu ustawy o mediach, która dostosuje ukraińskie ustawodawstwo do obecnych standardów UE.

„Oczywiście reformy zawsze wymagają czasu. Tak działają wszystkie nasze demokracje. I na przykład nikt nie oczekuje, że Ukraina obsadzi wszystkie stanowiska w waszych nowych instytucjach, podczas gdy wielu z waszych najlepszych i najmądrzejszych walczy na froncie. Ale ukraińska demokracja musi być na dobrej drodze. Pokazaliście już, że możecie uchwalić ważne ustawy, nawet gdy wojna jeszcze trwa” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

„Jestem tu dzisiaj z bardzo prostym przesłaniem. Przed wami długa droga, ale Europa będzie z wami na każdym kroku tej drogi, kiedy tylko będzie potrzebna,  od tych mrocznych dni wojny do momentu, kiedy otworzycie drzwi prowadzące do naszej Unii Europejskiej” – podsumowała Ursula von der Leyen.

  • Kilka dni wcześniej wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olga Stefaniszyna oświadczyła, że Ukraina zrealizuje zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie przyznania statusu kandydata do UE do końca bieżącego roku.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn