Metinvest planuje inwestycje

29 czerwca 2022. Metinvest, należący do Rinata Achmetowa i Wadima Nowinskiego, może wybudować nowy zakład we Włoszech lub Bułgarii.

Taką informację przekazał dyrektor generalny Metinvest Group Jurij Ryżenkow w wywiadzie opublikowanym na stronie relacji medialnych koncernu.

Przypomniał, że poza Ukrainą Metinvest ma dwa zakłady we Włoszech, zakład w Bułgarii, zakład w Wielkiej Brytanii, kopalnie węgla w Stanach Zjednoczonych, a także spółkę handlową.

„Nasz program obejmował inwestycje w duży zakład we Włoszech, który planowaliśmy zbudować w ciągu najbliższych 3-4 lat. Problem polega jednak na tym, że opierał się on na dostawach płyt stalowych z Azowstal ( kombinat metalurgiczny w Mariupolu zniszczony i zajęty przez Rosję- red.), a we Włoszech planowaliśmy przetworzyć je na produkty końcowe. Teraz jest to trudniejsze, ponieważ trzeba szukać synergii z aktywami, które są w firmie. Na przykład rozważamy perspektywę budowy nowego zakładu w Bułgarii lub we Włoszech” – powiedział Ryżenkow.

Podkreślił, że aby podjąć decyzję o budowie nowych zakładów przetwórczych w Europie, konieczne są gwarancje dostarczenia rudy żelaza z Krzywego Rogu. „Teraz jest to możliwe, ale nie gwarantowane. Oznacza to, że rozważamy różne scenariusze. Nasza strategia technologiczna przewiduje inwestycje zarówno na Ukrainie, jak i w innych krajach” – dodał.

Mówiąc o działalności Metinvest w Ukrainie, Ryżenkow podkreślił, że firma inwestuje teraz tylko w utrzymanie istniejącej produkcji, ponieważ „nie można inwestować w strategiczne rzeczy, gdy nie rozumie się, co stanie się z krajem w dłuższej perspektywie.(…) Niestety, inwestycje, które poczyniliśmy w produkty o większej wartości dodanej, wszystkie były w Mariupolu …”

  • Rinat Achmetow, właściciel m.in. zakładów Azowstal w Mariupolu, 27 czerwca złożył pozew przeciwko Federacji Rosyjskiej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Domaga się rekompensaty za straty w interesach, które od początku wojny liczone są w miliardach dolarów. „Zło nie może pozostać bez kary. Zbrodnie Rosji przeciwko Ukrainie i naszemu narodowi są skandaliczne” – skomentował Achmetow. Miesiąc temu Achmetow powiedział, że jego firma Metinvest, największy producent stali w Ukrainie, poniosła straty w wysokości od 17 do 20 mld USD z powodu rosyjskiego bombardowania zakładów w Mariupolu.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn