Koniec preferencyjnego cła na samochody

22 czerwca 2022. Rada Najwyższa uchwaliła ustawę nr 7418, która znosi preferencje celne i podatkowe dla sprowadzenia samochodów z zagranicy. Wywołało to mieszane reakcje zarówno w kręgach gospodarczych, jak i wśród zwykłych ludzi.

Przyjęta ustawa przywraca z dniem 1 lipca 2022 r. opodatkowanie, które zostało wcześniej zniesione, mianowicie:

– dla towarów importowanych przez pojedynczych podatników pierwszej, drugiej i trzeciej grupy (deputowani tłumaczyli tę normę faktem, że według statystyk celnych średnia miesięczna strata dochodów budżetowych z VAT i ceł importowych wynosi około 3,0 mld UAH);

– dla przedsiębiorstw, które nie płacą należności celnych przywozowych (według tych samych statystyk celnych średnia miesięczna utrata dochodów budżetowych wynosi około 0,5 miliarda UAH ceł importowych;

dla pojazdów sprowadzanych przez obywateli (szacuje się, że w wyniku zwolnienia z ceł importowych, akcyzy i VAT do budżetu nie wpłynęło ok. 17,8 mld UAH. W okresie preferencyjnym sprowadzono ponad 163 000 samochodów, w tym samochody klasy premium o wartości ponad milion UAH).

Zdaniem pierwszego zastępcy przewodniczącego Komisji Finansów, Polityki Podatkowej i Celnej Rady Najwyższej Jarosława Żeleznyaka, uchwalona ustawa jest właściwa i ma na celu wspieranie ukraińskiej gospodarki. W końcu na początku wojny wprowadzono korzyści dla towarów importowanych, aby wesprzeć ukraińskich przedsiębiorców i uniknąć niedoborów towarów. Teraz firmy uczestniczą w programie relokacji, wznawiając produkcję i przestawiając swoją działalność na wojenne realia.

Ponadto utrzymanie korzyści dla importu postawiłoby nierówne warunki konkurencyjne ukraińskich i zagranicznych producentów.

„W takich warunkach importowane towary zwolnione z VAT i ceł mają znaczną przewagę konkurencyjną cenową nad swoimi ukraińskimi odpowiednikami. Oznacza to dodatkową presję dyskryminacyjną na ukraińskich producentów. Dlatego zniesienie korzyści z importu pozwoli powstrzymać dyskryminację ukraińskich producentów i zachować miejsca pracy w kraju” – powiedział Zheleznyak.

Według niego zwrot ceł i odzyskanie podatków mogą doprowadzić do nieznacznego wzrostu cen importowanych towarów. Ale ten wzrost będzie mniej zauważalny niż inflacja ze względu na emisję hrywny potrzebnej do załatania dziur budżetowych poprzez odpowiednie świadczenia.

Jednak niektórzy eksperci ekonomii nie zgadzają się co do zniesienia ulg celnych i podatkowych na import samochodów. Wszakże takie ułatwienia dawały ludziom możliwość odzyskania nowego samochodu w miejsce zniszczonego. Według różnych szacunków, podczas wojny zniszczono od 90 000 do 500 000 prywatnych samochodów. I nie każdy ma możliwość szybkiej wymiany zniszczonego samochodu.

Po drugie, podczas gdy preferencje działały, rynek samochodów używanych znacznie się ożywił. Jest to szczególnie ważne w przypadku aut kupowanych na potrzeby wojska, ponieważ na froncie ich okres przydatności z oczywistych względów jest bardzo krótki i istnieje ciągła potrzeba zakupu nowych aut.

Dodatkowo rosnąca liczba samochodów spowodowała wzrost zapotrzebowania na usługi powiązane – stacje obsługi, serwis opon, stacje benzynowe i inne. Po zniesieniu świadczeń obszary te spowolnią swoją pracę, bo po zniesieniu świadczeń tak wiele nowych aut nie będzie już importowanych.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn