Platforma dla eksportu zboża

19 czerwca 2022.  Ukrinform podał, że Komisja Europejska wraz z V_labs i Rail Cargo Group uruchomiła platformę handlu zbożem Grainlane- Droga dla Zboża, która przyczyni się do optymalizacji eksportu zboża z Ukrainy do państw członkowskich UE.

Cechą platformy jest to, że jednocześnie będą na niej umieszczane zarówno zlecenia handlowe, jak i transportowe, co powinno ułatwić proces organizacji dostaw eksportowych. Przedstawiciele logistyki będą mogli rozwiązywać problemy organizacyjne z ukraińskimi partnerami. Ci ostatni będą mogli znaleźć partnerów za pomocą kilku kliknięć, aby wyeksportować swoje produkty, a także by znaleźć nowe rozwiązania logistyczne.

Jeśli platforma Grainlane zdobędzie uznanie ukraińskich handlowców i rolników, zostaną do niej dodane dodatkowe funkcje, takie jak: specyfikacja przejścia granicznego lub baza danych zapotrzebowania na logistykę na krótki okres.

Jak poinformował Ukrinform, Ukraina stopniowo zwiększa wielkość eksportu zboża. Od początku roku handlowego 2021/2022 Ukraina wyeksportowała już 47,8 mln ton zboża i roślin strączkowych, czyli o 10 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku gospodarczego.

Nie zmienia to faktu, że rosyjska blokada portów Morza Czarnego i perspektywa wysokich zbiorów tego lata, doprowadzić może do „klęski urodzaju” i problemów z magazynowaniem zboża w Ukrainie.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn