Derusyfikacja managementu

18 czerwca 2022. Metinvest zwalnia ponad dziesięciu rosyjskich menedżerów – poinformował Forbes Ukraina.

Najwyżsi menedżerowie holdingu górniczo-hutniczego Metinvest, posiadający rosyjskie paszporty, już na początku marca otrzymali listy z propozycją rozwiązania umów. Kilkunastu spośród nich już opuściło firmę.

„Nie wiadomo jeszcze, ilu Rosjan pozostaje na swoich stanowiskach – firma usunęła informacje o zespole zarządzającym ze strony. Dane zachowane w pamięci podręcznej wskazują, że do 24 lutego Rosjanie zajmowali prawie jedną trzecią stanowisk w zarządzie Metinvest”- pisze Forbes Ukraina.

Zwolniania otrzymywali od trzech do sześciu miesięcznych wynagrodzeń- w zależności od stażu pracy w Metinvest. Warunki rozwiązania umowy z kadrą kierowniczą wyższego szczebla zostały omówione indywidualnie.

Rosyjskim managerom zaproponowano dwie opcje odejścia: rezygnację za porozumieniem stron lub- jeśli istnieją podstawy prawne, jak liczba lat pobytu i rodzaje pobytu w Ukrainie-  ubieganie się o obywatelstwo ukraińskie. Ale zachowanie pracy i wynagrodzenia przez okres potrzebny do uzyskania ukraińskiego paszportu nie było przez Metinvest gwarantowane.

Jak napisał Forbes Ukraina, „ w  środku wojny z Rosją obecności w managemencie obywateli kraju-agresora towarzyszy ryzyko utraty reputacji firmy, nawet jeśli menedżerowie ci mają proukraińskie poglądy i mieszkają w Ukrainie od wielu lat”.

(Red.)

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn