Ukraińska energia dla Europy

25 maja 2022. Gabinet Ministrów poinformował o sytuacji energetycznej. Nastrój jest optymistyczny: dzięki nowym technologiom będzie nie tylko zaspokojony popyt wewnętrzny, ale możliwa będzie także pomoc krajom europejskim w poradzeniu sobie z porzucaniem rosyjskiej energii.

Niedawno Rada Najwyższa uchwaliła ustawę o ratyfikacji umów gwarancyjnych między Ukrainą a Międzynarodowym Bankiem Odbudowy i Rozwoju w ramach projektu inwestycyjnego instalacji hybrydowych systemów magazynowania energii w PJSC Ukrhydroenergo. Projekt przyciągnie 177 mln USD pożyczek i 34 mln USD z Funduszu Czystych Technologii. Środki te zostaną wykorzystane do zainstalowania 197 litowo-jonowych systemów magazynowania energii na terenach zakładów Ukrhydroenergo, które mają być wykorzystane do świadczenia pomocniczych usług regulacji częstotliwości i mocy.

Ponadto planowana jest instalacja 63,9 MW elektrowni fotowoltaicznych na potrzeby własne HPP i PSP oraz ładowania systemów magazynowania energii. Rząd podkreśla, że ​​parametry tych szybkich rezerw nie mają odpowiednika w jednolitym systemie energetycznym Ukrainy.

Jak wiadomo, od 16 marca 2022 r. ukraiński system energetyczny stał się częścią zintegrowanego systemu energetycznego Europy ENTSO-E. Dlatego dziś państwo formalnie może importować tę „wolną” energię do UE. Zdaniem wiceministra energetyki Ukrainy ds. integracji europejskiej Jarosława Demczenkowa wzmocni to bezpieczeństwo energetyczne Europy i stabilność krajowego systemu energetycznego.

„Wykorzystanie ukraińskiej energii elektrycznej zmniejszy zużycie gazu do jej produkcji w UE. Szacuje się, że oszczędności mogą wynieść około 17 proc. Biorąc pod uwagę, że UE importowała 150 miliardów metrów sześciennych rosyjskiego gazu w 2021 roku, zaoszczędzi 25,5 miliarda metrów sześciennych”- powiedział urzędnik.

Według niego Ukraina musi skupić się na tworzeniu systemów magazynowania energii. To jeszcze bardziej zwiększy zdolność państwa do dostarczania energii elektrycznej na rynek europejski.

Mykyta Vyshnevskyi, dyrektor ds. operacji rynkowych w NEC Ukrenergo, stwierdził również, że dzięki ukraińskiej energii elektrycznej Europa może pozbyć się uzależnienia od rosyjskiego gazu i ułatwić dokończenie przejścia na odnawialne źródła energii.

„W 2021 r. 70 procent energii elektrycznej na Ukrainie zostało wyprodukowane bez śladu węglowego. Jednocześnie nasza energetyka ma duży potencjał eksportowy. W niedalekiej przyszłości ukraińska energia elektryczna może pomóc Europie pozbyć się zależności od rosyjskiego gazu i ułatwić dokończenie przejścia na odnawialne źródła energii” – powiedział.

Już teraz wzrósł eksport ukraińskiej energii elektrycznej do krajów europejskich. Według premiera Denysa Szmyhala eksport energii elektrycznej do Polski wzrósł w kwietniu o 35 proc. w porównaniu ze styczniem 2022 roku. A do końca roku Ukraina planuje rozszerzyć możliwości firm energetycznych i będzie mogła eksportować do Unii Europejskiej około 800 MW energii elektrycznej dziennie.

Wiktoria Czyrwa

 

Facebook
Twitter
LinkedIn