Energia na Baltic Business Forum

22 maja 2022. Agresja Rosji na Ukrainę przypomniała w Polsce o możliwościach współpracy z Ukrainą w dziedzinie energii i bezpieczeństwa energetycznego. W czasie Baltic Business Forum, które odbędzie się w dniach 23-25 maja w Świnoujściu, zaplanowano debatę „Od Nord Stream do niezależności energetycznej. Wyzwania dla Polski, Ukrainy i Unii Europejskiej. Debata o polsko – ukraińskiej współpracy w dziedzinie energii.”

Oto garść faktów, świadczących o polsko- ukraińskim zbliżeniu energetycznym.

  • Ukraina otrzyma 25 tys. ton benzyny z polskich rezerw w celu zrównoważenia rynku paliw. PERN S.A. – polski operator logistyczny paliw płynnych zadeklarował gotowość zapewnienia dodatkowych przepustowości dla tych dostaw.
  • „Polska firma jest zainteresowana wejściem na ukraiński rynek stacji paliw” – powiedział pod koniec kwietnia Wołodymyr Zełenski w czasie spotkania z polskimi dziennikarzami.
  • 4 kwietnia 2022 r. Orlen poinformował, że „spółka utworzona przez PKN Orlen i Synthos Green Energy planuje inwestycję, która umożliwi import energii elektrycznej z Ukrainy.”
  • Na początku marca PAK – należący do Zygmunta Solorza informował, że „jest gotowy do podjęcia się w trybie natychmiastowym modernizacji i uruchomienia linii energetycznej 750 kV łączącej Polskę z Ukrainą na odcinku polskim oraz przesyłu energii do Ukrainy”.

Świnoujście i województwo zachodniopomorskie to dobre miejsce do dyskusji o bezpieczeństwie energetycznym. W Świnoujściu zlokalizowany jest terminal LNG. Gazociąg podmorski Baltic Pipe będzie wychodzić na brzegu Morza Bałtyckiego w rejonie miejscowości Niechorze i Pogorzelica w gminie Rewal, właśnie województwie zachodniopomorskim. Warto też wiedzieć, że województwo zachodniopomorskie produkuje około 5 tysięcy gigawatogodzin energii elektrycznej, wykorzystując odnawialne źródła energii. Stanowi to ponad 82 procent zapotrzebowania energetycznego województwa. Do końca września 2021 r. łączna moc instalacji OZE na Pomorzu Zachodnim przekroczyła 2000 MW, co stanowi 18,5 procenta mocy zainstalowanej w kraju.

W energetycznej debacie BBF wezmą  udział, m.in., Andriy Konechenkov- Prezes Zarządu Ukraińskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Marcin Korolec- minister środowiska ( 2011-2013) i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej (2013-2015),  Olexander Motsyk- wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy (2001-2005) i doradca prezesa Energoatom,  Artur Nizioł- członek zarządu Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska, Yulia Rybak – doradca Ministra Energii Ukrainy, współprzewodnicząca Sekretariatu Partnerstwa Energetycznego Ukraina- Niemcy,  Marek Ziółkowski – Ambasador RP w Ukrainie ( 2001-2005), wiceminister spraw zagranicznych ( 2015-2017).

Relacja z obrad: www.balticbusinessforum.eu

Facebook
Twitter
LinkedIn