Zniesienie ceł znakiem solidarności

18 maja 2022. Komisja Handlu Międzynarodowego (INTA) Parlamentu Europejskiego przyjęła projekt rozporządzenia zawieszającego wszystkie cła na przywóz z Ukrainy, znoszącego pozostałe kontyngenty taryfowe i zawieszającego pobieranie ceł antydumpingowych na okres jednego roku od daty jego przyjęcia.

W 2021 r. łączny import z Ukrainy wyniósł 24 mld EUR, z czego proponowana liberalizacja obejmie około towary o wartości 5 mld EUR. Na przykład bez tej regulacji cłom antydumpingowym podlegałby import stali z Ukrainy o wartości 2,5 mld EUR. Ocenia się, że to rozporządzenie, wchodząc w życie, przyniesie ukraińskim eksporterom zysk w wysokości 65,6 mln EUR.

Parlament Europejski jeszcze w tym tygodniu będzie głosował nad przyjęciem rozporządzenia.

Prof. Marek Belka, wiceprzewodniczący ds. handlu Grupy S&D (Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim) powiedział:

Zniesienie ceł importowych na wszystkie ukraińskie produkty jest aktem solidarności z narodem ukraińskim. Niesprowokowana agresja Rosji kosztuje niezliczoną ilość istnień ludzkich, powodując katastrofę humanitarną i niszcząc gospodarkę. Zawieszenie cła importowego i kontyngentów ułatwia eksport ukraińskich towarów przemysłowych i rolnych do UE. Mocno dotknięta wojną ukraińska gospodarka wymaga napływu obcej waluty i działającej linii wsparcia handlowego z UE.  Przyznanie Ukrainie kontyngentów o zerowej stawce celnej jest silnym i pozytywnym sygnałem dla naszych ukraińskich przyjaciół, ponieważ może to być jeden z punktów wyjścia do przyszłego ożywienia ukraińskiej gospodarki.”

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn