Metinvest zmniejszył produkcję

17 maja 2022. Metinvest- holding Rinata Achmetowa- w pierwszym kwartale bieżącego roku zmniejszył produkcję wyrobów stalowych o 30 procent.

Metinvest wskazuje w komunikacie, że w Q1 produkcja półproduktów spadła o 45 proc. do 522 tysięcy ton. Spadek produkcji gotowych produktów był nieco mniejszy – wyniósł 22 proc. co dało 1,5 miliona ton.

Powodem tych spadków była agresja Rosji. Od 24 lutego Metinvest przełączył Azovstal, Ilyich Iron and Steel Works, Avdiivka Coke and Chemical Plant i Zaporizhzhya Chemical Plant w tryb konserwacji na gorąco, co oznaczało przerwanie produkcji.

Największe aktywa Grupy Azovstal i Huty Iljicz znajdują się w strefie aktywnych działań wojennych – w mieście Mariupol, które zostało zablokowane przez wojska rosyjskie 1 marca. Zakłady Azovstal stały się symbolem heroicznego oporu ukraińskich żołnierzy i ochotników. Z godziny na godzinę docierają do nas dramatyczne informacje o ewakuacji obrońców Azovstal.

Przypomnijmy, jaki potencjał prezentował sobą Azovstal przed wojną. Według danych za 2020 roku jego aktywa wynosiły 1,4 mld USD, dochód wyniósł 50,6 mld UAH, zatrudnieniał 10,7 tysiąca osób. Azovstal jest systematycznie niszczony przez Rosjan i nie produkuje. Założony w 1933 roku zakład przerwał też produkcję w 1941 roku, z powodu wojny z nazistowskimi Niemcami.

(Red.)

 

Facebook
Twitter
LinkedIn