Ukrposzta pracuje

12 maja 2022. Według Ukrposzty w kwietniu pobito rekord– w ciągu miesiąca wysłano ponad 300 tys. paczek o wadze ponad 700 ton. To cztery razy więcej niż w marcu. Dla porównania: w kwietniu 2021 roku przesłane paczki ważyły 4,9 tony.

W marcu i kwietniu Ukrposzta dostarczyła łącznie za granicę 926 ton przesyłek. Z czego 35 proc., czyli 330 ton, do Polski. Przed wojną „polskie przesyłki” stanowiły co miesiąc od 6 do 8 ton paczek wysyłanych z Ukrainy. Jednak od początku maja liczba paczek wysyłanych do Polski nieco się zmniejszyła, najwyraźniej z powodu stopniowego powrotu Ukraińców z polskich miast, które schroniły ich w gorącej fazie wojny.

Ukrposzta zauważa też, że w ostatnich tygodniach zmieniła się struktura eksportu. Jeśli w marcu i kwietniu przeważały przesyłki socjalne, a takie przesyłki wysyłane były z 70 proc. rabatem, to od początku maja nastąpił wzrost przesyłek handlowych.

Oznacza to, że ukraińscy przedsiębiorcy wznawiają pracę i sprzedają swoje produkty za granicą.

Według prezesa Ukrposzty Igora Smilianskiego, pomimo szybkiego wzrostu przesyłek, firma poradziła sobie z nimi. W tym celu wzmocniono logistykę: obecnie eksport jest kierowany do sześciu krajów tranzytowych, zamiast jak dotychczas do dwóch. Tam ukraińskie paczki są przeładowywane na partnerskie przewozy i dostarczane do odbiorców.

Warto zauważyć, że operatorzy pocztowi z innych krajów wykazali się chęcią współpracy i bezprecedensowym wsparciem dla Ukraińców.  Firmy pocztowe z 14 krajów zapowiedziały bezpłatną dostawę przesyłek na Ukrainę. Można wysłać odzież, artykuły gospodarstwa domowego, produkty w opakowaniach fabrycznych do 10 kg, niewielką ilość leków bez recepty. Napoje alkoholowe i towary wojskowe są zabronione.

Jednym z pierwszych krajów, które z własnej inicjatywy zgłosiły się na do wysyłania paczek w Ukrainę, była Polska. Poczta Polska świadczy tę usługę od 1 kwietnia.

Aby jednak wysłać paczkę za darmo, nadawca musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze paczka musi ważyć do 20 kilogramów. Po drugie, obok adresu odbiorcy należy umieścić naklejkę z napisem w języku angielskim HUMANITARIAN AID – pomoc humanitarna. Po trzecie, koszt zawartości paczki nie powinien przekraczać 100 EUR. Warto zauważyć, że z powodu wojny, przesyłki z Polski nie trafiają do wszystkich miast i regionów. Aktualne informacje o istniejących miejscach dostawy można znaleźć na stronie Ukrposzty.

Przypomnijmy, że JSC Ukrposzta zakończyła proces korporatyzacji w 2017 roku. W czerwcu 2021 r. członkowie Rady Nadzorczej przedłużyli umowę dyrektora generalnego Igora Smilianskiego do czerwca 2023 r. W styczniu 2022 r. ogłoszono konkurs na pięć stanowisk niezależnych członków Rady Nadzorczej Ukrposzty. Wśród obecnych członków rady jest Polak- Jakub Karnowski.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn