Dylemat nadmiernych zapasów

3 maja 2022. Eksperci przewidują, że Ukrainie zabraknie pojemności magazynowych do gromadzenia zboża z tegorocznych zbiorów.

Agencja analityczna APK-Inform podała, że do końca sezonu zbożowego 2021/22 w ukraińskich magazynach pozostaną zboża i nasiona oleiste z poprzednich żniw. Ocenia się, że może to być nawet 25,1 mln ton, czyli 4 razy więcej niż w poprzednim sezonie. Wynika to przede wszystkim z zablokowania ukraińskich portów, które były głównymi hubami eksportu płodów rolnych. Tym samym niemożliwe będzie opróżnienie znacznej części spichlerzy dla nowych zbiorów.

Według Państwowej Służby Statystyki Ukrainy, na dzień 1 stycznia 2022 r. całkowita pojemność magazynowa wyniosła 75 mln ton, w tym 30,5 mln ton pojemności należało do przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem i magazynowaniem oraz 44,5 mln ton zdolności magazynowych należało bezpośrednio do producentów rolnych. Biorąc pod uwagę skutki agresji rosyjskiej, obecnie dostępnych jest tylko 60,9 miliona ton zdolności magazynowych.

Przewiduje się, że całkowite zbiory brutto zbóż i nasion oleistych w Ukrainie w 2022 roku osiągną poziom 55,9 mln ton.

Proste działanie matematyczne wystarczy, by oszacować, że niedobór zdolności magazynowych wyniesie około 16 mln ton.

Analitycy APK-Inform wskazują też, że „tempo kampanii siewnej i warunki agroklimatyczne przyczyniają się do podniesienia prognoz produkcji zbóż i nasion oleistych w Ukrainie, co jeszcze bardziej pogorszy sytuację magazynową, bez odpowiedniej sprzedaży dostępnych zapasów”.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn