Relokacja na zachód Ukrainy

29 kwietnia 2022. Jak podaje Ministerstwo Gospodarki, w ramach programu relokacji przedsiębiorstw rozpatrzono ponad tysiąc wniosków o przeniesienie zakładów produkcyjnych z terytoriów, na których prowadzone są działania wojenne.

Najczęściej nowe miejsce do produkcji zapewniają obwody zakarpacki, lwowski i czerniowiecki. W dalszej kolejności, ale nieco rzadziej, biznes przenosi się do obwodów tarnopolskiego i iwano-frankowskiego.

Przeniosło się już ponad 400 przedsiębiorstw, zaś 216 z nich wznowiło pracę. Oznacza to, że 216 przedsiębiorstw zachowało swoje zdolności techniczne, przeniosło w nowe miejsce pracowników i rozpoczęło produkcję.  

Dla około 500 przedsiębiorstw wskazano miejsca relokacji, ich majątek, maszyny, pracownicy są teraz „gdzieś w drodze”, „na pokładzie” Ukrzaliznyci, Ukrposzty i własnych środków transportu.

Po zakończeniu działań wojennych jednym z priorytetowych zadań rządu będzie powrót relokowanych przedsiębiorstw do ich rodzimych regionów, gdzie będą odgrywać ważną rolę w ożywieniu działalności gospodarczej” – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki Ukrainy.

  • Prawie co drugi ukraiński biznes w całości lub częściowo wrócił do pracy po przymusowym zawieszeniu 24 lutego – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Opendatabot wśród 2 tysięcy respondentów.

44 proc. uczestników badania odpowiedziało, że ich firma wróciła do pracy. W komentarzach wyjaśniano, że jest to pełne lub częściowe wznowienie działalności.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn