Kijów wraca do życia

11 kwietnia 2022. Czterdziesty siódmy dzień wojny Rosji z Ukrainą. Kijów dochodzi do siebie po pierwszym szoku i zaczyna się wracać do życia. Ludzie wracają, sklepy i fryzjerzy zaczynają pracować, wznawiają pracę zagraniczni dyplomaci.

Tak, każdego dnia w stolicy Ukrainy otwiera się coraz więcej placówek. Kwiaciarnie, sklepy odzieżowe, sklepy zoologiczne, kawiarnie, fryzjerzy, stacje serwisowe i inne. Jak twierdzą właściciele tych placówek, prawie wszyscy odwiedzający są bardzo zadowoleni, że pracują, a kiedy przychodzą – serdecznie dziękują.

Ministerstwo Gospodarki wzywa do powrotu do pracy osoby, które nie straciły pracy. W końcu ożywienie gospodarcze jest również ważne dla wzmocnienia kraju.

Ponadto w Kijowie zaczęły działać wszystkie miejskie systemy podtrzymywania życia, przedsiębiorstwa infrastruktury krytycznej i usługi użyteczności publicznej. Zagospodarowuje się parki i tereny zielone, sadzi się drzewa i kwiaty.

Kolejnym sygnałem, że Kijów stał się bezpieczniejszy, jest powrót misji dyplomatycznych. Tym samym ambasada Słowenii powróciła do Kijowa, następnie powróciły ambasady Turcji i krajów bałtyckich oraz  misjaUE. Ambasady Czech i Włoch również planują powrót w najbliższym czasie. Przypomnijmy, że dyplomaci z polskiej ambasady przez cały pozostali w Kijowie mimo śmiertelnego niebezpieczeństwa.

Zwykli mieszkańcy Kijowa również czują, że miasto budzi się do życia. Na drogach panuje duży ruch i korki. W metrze, którego pociągi kursują zgodnie z rozkładem co 45 minut, tłumy ludzi, jak przed wojną. Puste przez cały czas wojny miejsca parkingowe na osiedlach i placach są stopniowo zapełniane samochodami. Domy pełne są mieszkańców, w tym wielu ewakuowanych z najbardziej dotkniętych miast, którzy musieli przenieść się do stolicy ze swoimi zwierzętami.

Ponadto, według burmistrza Kijowa Witalija Kliczki, stopniowo zwiększa się liczba tras komunikacji miejskiej. Kierowcy w stolicy powinni być ostrożni, ponieważ ruch na stołecznych drogach jest utrudniony ze względu na punkty kontrolne, na których należy zmniejszyć prędkość.

Wraz z ożywieniem ruchu, władze miasta zaczynają otwierać węzły przesiadkowe, które wcześniej były zamknięte lub obsługiwane tylko dla transportu publicznego. Od tej pory w Kijowie otwarto Most Południowy, i z lewego na prawy brzeg stolicy lub odwrotnie można dostać się przez trzy mosty – Północny, Darnicki i Południowy.

Władze Kijowa apelują do mieszkańców miasta, aby nie ignorowali sygnałów alarmowych, przestrzegali zasad godziny policyjnej, która trwa od 21.00 do 6.00. A ci, którzy jeszcze nie wrócili do stolicy – nie spieszyli się. W końcu prawdopodobieństwo ostrzału miasta pozostaje dość wysokie. I nie ma gwarancji, że wróg nie podejmie kolejnej próby „zajęcia Kijowa w dwa dni”.

Wiktoria Czyrwa

Na zdjęciu: stacja metra w Kijowie, 11 kwietnia rano.

Facebook
Twitter
LinkedIn