Mleczarze wznowili pracę

8 kwietnia 2022. Dwie trzecie przedsiębiorstw przetwórstwa mleka wznowiło pracę- informuje Stowarzyszenie „Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy”.

Stowarzyszenie przewiduje, że produkcja surowego mleka w Ukrainie na mieszkańca w 2022 roku wzrośnie o 8 proc, w porównaniu do 2021 roku – z 212 kg do 229 kg.

Arsen Didur, dyrektor wykonawczy stowarzyszenia poinformował, że 30 proc. sprzedaży produktów mlecznych odbywa się obecnie w ramach zamówień publicznych, 20 proc. to sprzedaż za pośrednictwem własnych kanałów producentów, zaś 50 proc. to sprzedaż za pośrednictwem sieci handlowych.  Problem w tym, że sieci – podobnie jak w warunkach pokojowych, tak i w czasie wojny- kontynuują praktykę opóźniania płatności. Uderzają w ten sposób nie tylko w zakłady przetwórcze, ale też w rolników, którym może brakować środków obrotowych na wiosenne zasiewy.

Według stowarzyszenia, import produktów mlecznych w Ukrainę jest niepraktyczny. Wznowienie pracy dwóch trzecich przedsiębiorstw przetwórstwa mlecznego oraz zapasy produktów mlecznych przeznaczonych na eksport, pozwalają zaspokoić potrzeby rynku krajowego.

Po wybuchu wojny Gabinet Ministrów Ukrainy umieścił mleko i produkty mleczne na liście krytycznych towarów importowanych. Stowarzyszenie uważa, że umieszczenie produktów mlecznych na listach krytycznego importu jest „bezużytecznym marnotrawstwem cennych funduszy walutowych”.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn