Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie

5 kwietnia 2022. Zainaugurowało działalność Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie. „Stajemy przed najważniejszą próbą naszego człowieczeństwa – bycia w relacji. Głębokiej, prawdziwej, pełnej szacunku z obu stron” – mówiła w czasie spotkania inicjatorka Siostrzeństwa Dominika Kulczyk.” Po naszym zwycięstwie musimy postawić pomnik kobiecie z dzieckiem” – stwierdziła Iryna Deszczyca, żona Amabasadora Ukrainy w Polsce.

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie to koalicja kobiet z Polski i Ukrainy, która zdecyduje, m.in., o tym do kogo trafią granty z Funduszu Wsparcia Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!”. W pierwszej edycji Konkursu Grantowego wartość grantów sięgnie prawie 1,5 miliona złotych. Pieniądze na Fundusz gromadzone są, m.in., za pośrednictwem strony www.czescdziewczyny.pl

W ramach Konkursu Grantowego Siostrzeństwo wybierze projekty wspierające inicjatywy społeczne, których celem jest poprawa sytuacji ukraińskich kobiet i dziewczynek. Premiowane będą pomysły oparte będą na budowie zespołu złożonego z Polek i Ukrainek na poziomie lokalnym.

„W sytuacji, w której się znaleźliśmy, odnajduję jedną pozytywną rzecz dla Ukrainy i dla Polski – możemy zostawić zaszłości historyczne i zjednoczyć się.

Tworzyć przyszłość i pomóc kobietom, które zostały dziś same z malutkimi dziećmi. One muszą zacząć swoje życie od nowa. Większość ma nadzieję, że będzie mogła wrócić do swojego kraju. Ale dopóki nie wrócą, powinny poczuć się pewnie tutaj, w Polsce. Muszą odnaleźć swoje miejsce do życia i zabezpieczyć swoje dzieci. Wszyscy widzieliśmy obrazki z granicy, z pociągów. Ich heroizm. Po naszym zwycięstwie musimy postawić pomnik kobiecie z dzieckiem” – mówiła Iryna Deszczyca.

„8 marca udało nam się uruchomić Fundusz <<Cześć Dziewczyny!>>. Dzięki niemu ludzie mogą przekuć swoje gesty serca w pomoc, która nie będzie trwała tylko przez moment.

To już nie jest pierwszy etap bycia razem, to etap tworzenia wspólnej rzeczywistości. I tę rzeczywistość przychodzi nam dziś stworzyć. Przed takim wyzwaniem stawia nas życie i historia. Tym właśnie określa się prawdziwie dobrą relację. Gdy opadają pierwsze emocje i trzeba pomyśleć o byciu ze sobą na długo. Wtedy stajemy przed najważniejszą próbą naszego człowieczeństwa – bycia w relacji. Głębokiej, prawdziwej, pełnej szacunku z obu stron” – mówiła Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

„Marian Turski powiedział w Oświęcimiu – nie możemy być obojętni. To jest zdanie, którym kieruję się w życiu.

Moja babcia i prababcia były w Oświęcimiu. Gdy oglądałam zdjęcia z Buczy, znów widziałam te obrazy i te wspomnienia. Wiele lat temu kobiety nie miały tyle szczęścia co my, nie miały, jak się skontaktować, spotkać i rozpocząć wspólne działanie. Umówić się na to, co my robimy teraz. Nie mamy już żadnej wymówki, żeby czegoś nie zrobić. To jest dla mnie oczywiste” – mówiła Magdalena Adamowicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego.

W skład Siostrzeństwa Polsko-Ukraińskiego weszły:

 • Magdalena Adamowicz – prawniczka, posłanka do Parlamentu Europejskiego;
 • Walentyna Berezenko – lekarka, kierowniczka Centrum Hepatologii Dziecięcej Państwowego Instytutu Położnictwa i Ginekologii w Kijowie;
 • Henryka Bochniarz – ekonomistka, Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan;
 • Elżbieta Bodio – wiceprezeska Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej;
 • Iryna Deszczyca – małżonka Ambasadora Ukrainy w Polsce;
 • Ewa Ewart – dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych;
 • Sylwia Gregorczyk-Abram – adwokatka, współtwórczyni inicjatywy „Wolne Sądy”;
 • Agnieszka Holland – reżyserka, prezeska Europejskiej Akademii Filmowej;
 • Janina Ochojska – działaczka humanitarna, prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej;
 • Maryna Kaftan – ekspertka ds. edukacji, członkini Zespołu ds. Wspierania Reform w Ministerstwie Edukacji i Nauki Ukrainy;
 • Myroslava Keryk – historyczka, prezeska Fundacji „Nasz Wybór”;
 • Bogumiła Kaniewska – literaturoznawczyni, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;
 • Halyna Karp – radna regionu Iwano-Frankiwsk, była wiceminister energetyki;
 • Aleksandra Klich – dziennikarka, redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów”;
 • Dominika Kulczyk – przedsiębiorczyni, prezeska Kulczyk Foundation;
 • Nataliya Kravets – prezeska Ukraińskiego Centrum Edukacji;
 • Olha Matviienko – profesorka Katedry Pedagogiki Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Językowego;
 • Marta Lempart – działaczka społeczna, inicjatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet;
 • Joanna Mosiej-Sitek – dziennikarka, zastępczyni wydawcy „Gazety Wyborczej”;
 • Monika Płatek – prawniczka, profesorka nadzwyczajna Uniwersytetu Warszawskiego;
 • Olga Struk – przedsiębiorczyni, założycielka Arthur Murray Dance Studios;
 • Olga Tokarczuk – pisarka, poetka i eseistka, laureatka Nagrody Nobla;
 • Olena Volyarska – profesorka nadzwyczajna Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Językowego;
 • Oksana Zabużko – pisarka, poetka i eseistka, Instytut Filozofii Ukraińskiej Narodowej Akademii Nauk;
 • Iryna Zapatrina – profesorka ekonomii, założycielka Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Kijowie.

Cześć Dziewczyny!

Przy ulicy Ogrodowej 3 w Warszawie rozpoczęło działanie, powołane przez Kulczyk Foundation, Centrum Pomocy Kobietom z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!”.

Można tu wziąć udział w specjalnych zajęciach prowadzonych dla kobiet z Ukrainy i ich dzieci, takich jak lektoraty języka polskiego, warsztaty kulinarne, edukacyjne i muzyczne. Możliwe jest także spotkanie z psychologiem, a na miejscu utworzono też kącik dla dzieci.

Aby zapewnić kobietom z Ukrainy długofalową pomoc, bazującą między innymi na tworzeniu miejsc pracy, aktywizacji zawodowej, wsparciu edukacji i kultury powstał Fundusz Wsparcia Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy. Fundusz to część inicjatywy „Cześć Dziewczyny!” uruchomionej 8 marca przez Kulczyk Foundation. Fundacja gromadzi w ten sposób pieniądze na długofalową pomoc dla Dziewczyn z Ukrainy i ich rodzin. Zbiórka jest prowadzona na kontach Kulczyk Foundation oraz na portalu Patronite, pod adresem:

www.patronite.pl/czescdziewczyny 

Na koncie Funduszu zgromadzono do tej pory prawie 1,5 miliona złotych, z czego milion złotych przekazała Prezeska Zarządu Kulczyk Foundation Dominika Kulczyk. Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie będzie dysponentem tych środków i to ono – jako ciało doradcze Kulczyk Foundation – przyznawać będzie granty, zarówno w tej, jak i kolejnych edycjach Konkursu.

Na podstawie informacji prasowej Kulczyk Foundation

Facebook
Twitter
LinkedIn