Kernes czeka na Putina

3 kwietnia 2022. „Rakieta spadła w Parku Gorkiego w Charkowie. Kilka atrakcji i strefa retro zostały naruszone” – napisał wczoraj nasz przyjaciel Wołodymyr Czystylin, dziennikarz obywatelski, lider charkowskiego Euromajdanu w 2014 roku.

„Jedna osoba jest ranna. Kernes jest bardzo zdenerwowany i czeka na spotkanie z Putinem” – tymi słowami Wołodymyr zakończył swój krótki tekst.

Wyjaśnienie: Hennadij Kernes to były Mer Charkowa, który zmarł w grudniu 2020 r. po długotrwałej chorobie połączonej z Covid 19.

Kernes pełnił funkcję mera Charkowa od 2010 roku. Był członkiem Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza. Po jego ucieczce do Rosji także schronił się za wschodnią granicą Ukrainy, jednak szybko powrócił do Charkowa. Kiedy na wschodzie Ukrainy zaczęły się akcje prorosyjskich separatystów, opowiedział się za jednością państwa. W 2014 roku został poważnie ranny w wyniku postrzelenia przez nieznanego sprawcę. Dlatego poruszał się na wózku inwalidzkim. Od sierpnia 2020 r. nie występował publicznie, ale w październikowych (2020 roku) wyborach lokalnych wywalczył reelekcję.

Postać kontrowersyjna, nie przez wszystkich lubiana, ale trzeba przyznać, że Charków był pięknym i dobrze zorganizowanym miastem.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn