Wiodące techfirmy wycofują się z Rosji

1 kwietnia 2022 r. Trzydziesty siódmy dzień wojny Rosji z Ukrainą. Codziennie pojawiają się doniesienia o opuszczaniu rosyjskiego rynku przez czołowe firmy zachodnie. Ważną rolę w osiągnięciu tego wyniku odgrywa również Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy.

Od samego początku wojny front gospodarczy – czyli nacisk na Rosję poprzez sankcje i wycofywanie z rosyjskiego rynku światowych gigantów z różnych branż – był nie mniej potężny niż front militarny.

Minister Transformacji Cyfrowej Ukrainy Michaił Fiodorow osobiście negocjował z liderami tych firm, przekonując ich do porzucenia współpracy z państwem agresorem.

Zdając sobie sprawę, że Rosjanie mogą sabotować odłączenie Ukrainy od Internetu, Fiodorow napisał na Twitterze do Ilona Maska, właściciela SpaceX, firmy, która rozwija satelitarne stacje internetowe Starlink, aby przekazał je Ukrainie. Wcześniej stacje Muska pracowały tylko w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Za kilka dni stacje Starlink już zmierzały w Ukrainę. Szybki Internet Ilona Maska jest już dostępny dla mieszkańców Kijowa i kilku innych miast, a zasięg sieci się powiększa.

Ponadto Ministerstwo Transformacji Cyfrowej informuje o kompleksowej blokadzie Rosji przez następujące firmy:

 • American Express zawiesza działalność handlową w Rosji i na Białorusi.
 • Webmoney wstrzymał wszystkie transakcje z rosyjskimi rublami.
 • Google przestał licencjonować rosyjskie smartfony z Androidem.
 • FavBet – według wstępnych informacji jeden z najsłynniejszych ukraińskich bukmacherów zaczął wstrzymywać środki od rosyjskich graczy i przekazywać je armii ukraińskiej.
 • Juniper Networks zawiesił wszelką sprzedaż, dostawę produktów i usługi wsparcia klienta w Rosji i na Białorusi. Jednocześnie serwis będzie nadal wspierać klientów i partnerów na Ukrainie (z wyjątkiem obwodu Doniecka, Ługańskiego i Krymu).
 • Duży japoński koncern, producent elektroniki i firma informatyczna Fujitsu potwierdziła, że ​​wycofuje swoje zamówienia w Rosji zarówno na towary, jak i usługi.
 • Od 2 kwietnia Bloomberg wyłączy dostęp do swoich terminali dla rosyjskich klientów – system komputerowy, który zapewnia uczestnikom rynku finansowego informacje, wiadomości i analizy w czasie rzeczywistym.
 • TikTok zabronił rosyjskim użytkownikom publikowania filmów, nawet przy użyciu VPN.
 • Operator komórkowy Megafon nie należy już do Międzynarodowego Stowarzyszenia Operatorów. GSMA oficjalnie podało, że wyklucza rosyjski Megafon. Firma jest członkiem Światowego Stowarzyszenia Operatorów Telekomunikacyjnych od 1995 roku. GSMA wykluczyła również operatora telefonii komórkowej z Roaming Partner Listing (RPL).
 • Międzynarodowy Photobank, pośrednik między autorami zdjęć a ich nabywcami Depositphotos, zaprzestał działalności w Rosji i na Białorusi.
 • Największy japoński system płatności, JCB, również zdecydował o zawieszeniu działalności w Rosji. JCB jest jednym z siedmiu wiodących systemów płatniczych na świecie, zajmując trzecie miejsce wśród wszystkich systemów płatności kartowych pod względem liczby punktów odbioru kart.
 • Spotify kończy działalność w Rosji. Wcześniej serwis przestał sprzedawać subskrypcje premium, a teraz całkowicie opuszcza rynek.
 • Bukmacher Parimatch zaprzestał współpracy z Rosją i zakończył wszystkie prawne i techniczne procesy wycofania franczyzy. Rosjanom zakazano używania marki Parimatch we wszystkich formatach i platformach.
 • Walt Disney Company zawiesi wypożyczanie swoich filmów w rosyjskich kinach od 7 kwietnia.

Jedną z najlepszych wiadomości, na jakie czekano na Ukrainie od kilku lat, jest pojawienie się na rynku ukraińskim systemu płatności PayPal. Wkrótce po rosyjskiej inwazji PayPal wycofał się z rynku rosyjskiego. Natomiast sprawdził się na Ukrainie, a ukraińscy użytkownicy już z niego skorzystali.

Zespół Ministerstwa Transformacji Cyfrowej prowadzi również negocjacje z kierownictwem Etsy. Jest to marketplace, na którym można kupować lub sprzedawać ręcznie robione towary.

Rękodzieło z Ukrainy – obrazy, hafty, wyroby z drewna i innych materiałów – cieszą się dużym zainteresowaniem za granicą. Dla wielu Ukraińców jest to znaczący dodatkowy dochód. Niestety od kwietnia 2021 r. obywatele Ukrainy nie będą mogli rejestrować nowych kont, ponieważ system Etsy Payments nie działa w naszym kraju. Dlatego Ministerstwo Transformacji Cyfrowej zarejestrowało petycję skierowaną do dyrektora generalnego firmy Josha Silvermana o podłączenie Ukrainy do systemu Etsy Payments. Biorąc pod uwagę ogólny trend bezprecedensowego poparcia dla Ukrainy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kwestia ta zostanie rozwiązana na korzyść Ukraińców.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn