Ołeksij Reznikow: człowiek na swoim miejscu

28 marca 2022. Trzydziesty trzeci dzień wojny Rosji z Ukrainą. Jednym z tych, którzy inspirują armię ukraińską do zwycięstwa, jest minister obrony Ołeksij Reznikow. Porozmawiajmy o nim bardziej szczegółowo.

56-letni Ołeksij Reznikow pochodzi ze Lwowa. Z wykształcenia jest prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Lwowskiego Iwana Franki. W 2000 roku założył firmę Pravis, która później została przekształcona w kancelarię Reznikov, Vlasenko & Partners. Następnie firma połączyła się z kancelarią Master and Partners i stała się znana jako Magisters.

W 2004 roku Reznikow był prawnikiem kandydata na urząd prezydenta Wiktora Juszczenki w Sądzie Najwyższym Ukrainy, w sprawie o unieważnienie wyborów prezydenckich w Ukrainie.

Grupie prawników, do której wchodził Reznikow, udało się udowodnić nielegalność głosowania w drugiej turze, po której zarządzono tzw. trzecią turę, w której zwyciężył Wiktor Juszczenko.

W 2005 roku Reznikow reprezentował konsorcjum inwestorów Związek Inwestycji i Hutnictwa, który wygrał przetarg na prywatyzację zakładu Kryvorizhstal. Decyzja ta została jednak później zaskarżona w sądzie, a zakład został ponownie sprywatyzowany i trafił do indyjskiego inwestora.

W środowisku prawniczym Ołeksij Reznikow ma przydomekRozjemca” – ponieważ stara się rozwiązywać wszystkie sytuacje konfliktowe w sposób pokojowy.

Ołeksij Reznikow ma nie tylko skuteczną karierę prawnika, ale też polityka. W latach 2008-2014 był zastępcą szefa rady miejskiej Kijowa VI, z ramienia Bloku Mykoły Katerynczuka. Był członkiem komisji praworządności, etyki i przepisów. Od czerwca 2014 był członkiem Rady Miejskiej Kijowa VII kadencji. Przewodniczył Komisji Rady Miejskiej ds. Przywrócenia Praw Rehabilitowanych. W czerwcu 2014 roku został wybrany na zastępcę burmistrza – sekretarza Rady Miejskiej Kijowa.

W latach 2016-2018 pełnił funkcję zastępcy szefa Miejskiej Administracji Państwowej Kijowa ds. Samorządu.

Ołeksij Reznikow zainicjował wdrożenie reformy w dziedzinie reklamy zewnętrznej w Kijowie. Z tego powodu zakazano kilku rodzajów reklamy – w szczególności banerów nad jezdnią. Reznikow rozpoczął także opracowywanie nowego Statutu Kijowskiej Wspólnoty Terytorialnej.

W 2018 roku postanowił wznowić praktykę adwokacką i został wspólnikiem firmy prawniczej Asters. Jego specjalizacją było alternatywne rozwiązywanie sporów (w szczególności negocjacje, pojednanie, fakty, mediacje, wstępna niezależna ocena, przygotowywanie porozumień pokojowych itp.).

Od 4 marca 2020 r. – wicepremier – minister ds. reintegracji czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy. W tym okresie był współprzewodniczącym Ukraińsko-Polskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej.

Portal Słowo i Dilo odnotował, jakie obietnice spełnił Reznikow, a jakich nie, pełniąc funkcję wicepremiera. W szczególności Ołeksij Reznikow miał zapewnić przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy poprzez reintegrację Krymu i niektórych obwodów donieckiego i ługańskiego. Ale nie miał czasu i szczerze mówiąc- nie miał możliwości, aby to zrealizować. Co może zrobić wicepremier wobec rosyjskiej okupacji?

Ponadto Reznikow obiecał ustalić wysokość szkód spowodowanych agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej, utworzyć i prowadzić rejestry strat, wypłacić odszkodowania za straty, ale obietnic nie spełnił.

Natomiast wicepremierowi udało się zapewnić obiecaną poprawę warunków przekroczenia linii demarkacyjnej z czasowo okupowanymi terytoriami. Tak więc w 2020 r. otwarto trzy strefy usługowe w pobliżu punktów kontrolnych wjazdu-wyjścia „Szczęście” w obwodzie ługańskim, „Novotroitskoe” donieckim i „Chongar” na granicy administracyjnej z Krymem.

Ołeksij Reznikow zgodnie z obietnicą wprowadził mechanizm wypłaty odszkodowań za mieszkania zniszczone w wyniku zbrojnej agresji Rosji w 2014 roku.

Gabinet Ministrów przyjął uchwałę zatwierdzającą tryb odszkodowania, jego wysokość będzie zależał od pośrednich kosztów budownictwa mieszkaniowego w regionach Ukrainy, ale nie więcej niż 300 tys UAH.

4 listopada 2021 r. Ołeksij Reznikow został mianowany ministrem obrony Ukrainy. Pomimo tego, że jest cywilem, wojsko pochwaliło ten ruch.

Nominacja Reznikowa wiązała się z realnymi nadziejami na organizowanie zakupów dla wojsku i indeksację finansowania armii. Sam Ołeksij Reznikow, obejmując urząd, zwrócił uwagę na potrzebę koordynacji między Ministerstwem Obrony, Sztabem Generalnym i odpowiednią komisją parlamentarną, zmianę podejścia do polityki kadrowej, a także – zwiększenie zdolności obronnych kraju.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę minister obrony Ołeksij Reznikow dzieli się aktualnymi informacjami na portalach społecznościowych. Jeden z ostatnich postów dotyczy armii ukraińskiej.

„Nasza armia, nasz naród ukraiński inspiruje cały świat swoją odważną walką o pokój i wolność. Pokazaliśmy, że w demokratycznym świecie nie ma miejsca dla dyktatora. Zwycięstwo dla nas! Nawiasem mówiąc, dyplomacja wojskowa przynosi dobre rezultaty. Będzie dalej” – napisał Ołeksij Reznikow.

Wiktoria Czyrwa

Na zdjęciu: minister Reznikow z prezydentem Zełenskim.

Facebook
Twitter
LinkedIn