Solidarność BNP Paribas

22 marca 2022. Francuska grupa bankowa BNP Paribas poinformowała klientów korporacyjnych, że zaprzestaje prowadzenia nowej działalności w Rosji- poinformowała gazeta internetowa „Ukraińska prawda”.

Jako źródło tej informacji gazeta podaje wypowiedź przewodniczącego rady nadzorczej UKRSIBBANK (część Grupy BNP Paribas w Ukrainie) Francois Benaroya dla agencji Bloomberg.

„Paryski bank poinformował również swoich klientów korporacyjnych, że lokalna jednostka nie będzie już mogła przetwarzać ich transakcji od końca marca.

Spółka zależna BNP Paribas zajmuje 93. miejsce pod względem aktywów wśród banków działających w Rosji”- pisze „Ukraińska prawda”.

Gazeta przytacza za Bloomberg wypowiedź F. Benaroya: „W ostatnich latach BNP Paribas stopniowo ograniczał swoją działalność w Federacji Rosyjskiej. Od 2012 roku bank ograniczył działalność w branży detalicznej, a w 2020 roku całkowicie zaprzestał kredytowania konsumenckiego”.

Decyzje grupy bankowej BNP Paribas są elementem sankcji międzynarodowych wobec Rosji.

9 marca agencja Reuters podała, że  BNP Paribas odciął swoją rosyjską jednostkę od wewnętrznych systemów komputerowych, ponieważ stara się wzmocnić swoją obronę przed potencjalnym cyberatakiem. W depeszy podkreślono, że był to pierwszy duży bank, który odizolował pracowników w Moskwie ze swoich sieci informatycznych. To posunięcie, mające na celu ochronę banku przed cyberprzestępcami, którzy mogliby wykorzystać lokalną sieć jako punkt dostępu, „dodatkowo oddala kurczące się rosyjskie operacje od reszty grupy”- pisał Reuters.

BNP Paribas Bank Polska S.A. – część grupy bankowej BNP Paribas- od wielu lat jest partnerem Kampanii Społecznej „Partnerstwo i Zatrudnienie” mającej na celu podnoszenie standardów zatrudniania obywateli Ukrainy w Polsce. Inicjatorem kampanii była Polsko- Ukraińska Izba Gospodarcza.

(Red.)

Na zdjęciu: siedziba Ukrsibbank, na kijowskim Podole.

Facebook
Twitter
LinkedIn