Serhij Żadan w Charkowie

21 marca 2022.  Wołodymyr Czystylin, lider charkowskiego Euromajdanu 2014 roku, relacjonujący dzień powszedni niszczonego przez Rosjan Charkowa, zwrócił naszą uwagę na wywiad z Serhijem Żadanem

Wołodymyr pisze:

„W wywiadzie dla Up (wyjaśnienie: portal internetowy Ukraińska prawda) Serhij Żadan słusznie zauważył, że wszyscy powinniśmy trochę zmienić tradycyjne podejście naszego narodu do zdrady, ponieważ w przeciwnym razie nie wygramy. Wojna ciągle się toczy i widzę, jak emocjonalnie, fizycznie, psychicznie wyczerpani są ci, którzy od pierwszych dni przyjmowali zawrotne tempo aktywnego sprzeciwu wobec okupacji.

Psychologowie twierdzą, że po trzech tygodniach skrajnego napięcia może nadejść okres, w którym nawet najsilniejszy na duchu może <<upaść>>. Są to cechy ciała, które psychologicznie nie było gotowe na super obciążenia.

Wydaje się, że nie wszyscy jeszcze rozumieją, że przed nami trudny maraton. Właśnie zaczęliśmy ten bieg. Nic w ciągu tygodnia lub dwóch się nie skończy.

Przed nami długi i żmudny dystans, na którym każdy musi być w stanie obliczyć swoje siły, zasoby optymizmu. W przeciwnym razie, w pewnym momencie, nadejdzie podejrzenie o <<zdradę>> i nieufność wobec tych, których- tak samo jak my sami- nie są przyzwyczajeni do takich przeżyć.

Przed nami bardzo emocjonalny tydzień. Wróg stanie się bardziej podstępny i najprawdopodobniej spróbuje podjąć kolejną próbę ataku. W nocy w Charkowie było gorąco. Przez całą noc niektóre obszary były ostrzeliwane, nasza obrona powietrzna działała, więc rano nie mamy znaczących zniszczeń. Ale Saltiwka i inne dzielnice już wyglądają okropnie.

W czasie pokoju pamięta się, że dziś jest Dzień Poezji, ale na razie armaty i muzy milczą.

Był to 26 dzień wojny.

Wierzymy w naszą armię, wspieramy się nawzajem, modlimy się za Ukrainę!”

Wywiad z Sehijem Żadanem w gazecie internetowej „Ukrainska prawda”.

Serhij Żadan, ukr. Сергій Вікторович Жадан (ur. 23 sierpnia 1974 w Starobielsku) – ukraiński pisarz, poeta, eseista i tłumacz.

Absolwent i wykładowca ukrainistyki oraz germanistyki w Instytucie Pedagogicznym w Charkowie. Członek grupy “Czerwona fira”, były przewodniczący Związku Pisarzy Ukraińskich (2000-2004). Jest laureatem wielu nagród, między innymi Bu-Ba-Bu za najlepszy wiersz roku 1998. W październiku 2015 roku otrzymał Nagrodę Literacką Europy Środkowej „Angelus” za powieść Mezopotamia. Był nominowany do Międzynarodowej Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności w II edycji (2010-2012). Mieszka w Charkowie( za Wikipedią ).

Facebook
Twitter
LinkedIn