Groźba nuklearna i chemiczna

21 marca 2022. Dwudziesty czwarty dzień wojny Rosji z Ukrainą. Rosyjscy żołnierze ostrzelali przedsiębiorstwo Sumychimprom, doprowadzając do wycieku amoniaku, co wywołało obawy o możliwą katastrofę chemiczną.

Według Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych z powodu uderzenia pocisku w 50. tonowy zbiornik z amoniakiem, nastąpił jego wyciek. Podobno nie stanowi to zagrożenia dla mieszkańców miasta Sumy.

Tymczasem dyskusje o możliwej katastrofie biologicznej, którą może planować Putin, trwają niemal od pierwszego dnia wojny. Tak, istnieją podejrzenia, że Rosjanie przygotowują atak terrorystyczny na elektrownię atomową w Czarnobylu.

Według Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Putin planuje katastrofę biologiczną, odpowiedzialność, za którą rosyjscy najeźdźcy będą próbowali przenieść na Ukrainę.

Elektrownia atomowa w Czarnobylu została zajęta przez rosyjskie wojsko pierwszego dnia wojny, 24 lutego. Elektrownia została następnie odłączona od systemów monitorowania Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i wyłączona z sieci. „Białoruscy specjaliści” i rosyjscy dywersanci udali się tam pod przebraniem specjalistów od energetyki jądrowej.

Ponadto rosyjscy żołnierze zaatakowali elektrownię jądrową Zaporoże, którą zajęli 4 marca, oraz Instytut Fizyki i Techniki w Charkowie, w którym znajduje się eksperymentalny reaktor jądrowy.

Według ukraińskiego wywiadu wróg chce przenieść odpowiedzialność za ewentualny wyciek promieniowania na ukraińskie wojsko.

„Aby udowodnić udział wojska ukraińskiego w katastrofie w Czarnobylu, okupanci próbują stworzyć fałszywe <>, potwierdzające rosyjską wersję. W szczególności w pobliżu lotniska Antonow w Hostomelu zauważono rosyjskie samochody- chłodnie, które zbierały ciała zabitych ukraińskich obrońców. Jest duże prawdopodobieństwo, że te ciała będą przedstawione jako zabici dywersanci w strefie Czarnobyla” – zakomunikował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Nie ma żadnych wątpliwości, że Putin, mając żadnych znaczących zwycięstw militarnych, planuje uciec się do nuklearnego szantażu wobec społeczności światowej. W ten sposób chce zmusić Ukrainę do zaakceptowania jego warunków.

Według brytyjskiego wywiadu Rosja może sfabrykować pretekst do użycia broni chemicznej w wojnie z Ukrainą. Według „The Guardian” Rosja planuje wykorzystać fałszywe doniesienia o rzekomych tajnych laboratoriach do produkcji broni biologicznej w Ukrainie.

Jest to tym bardziej prawdopodobne, że Moskwa ma doświadczenie w używaniu broni chemicznej podczas wojny syryjskiej. Mimo zaprzeczeń Kremla, podczas wojny domowej w Syrii w 2016 roku, rosyjska armia użyła broni chemicznej co najmniej 17 razy. Zastosowanie tej broni na przedmieściach Aleppo i Damaszku zabiło ponad 1500 osób, a około 15 000 zostało rannych.

Światowi przywódcy ostrzegli Rosję przed odpowiedzialnością za możliwe użycie takiej broni. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jack Sullivan powiedział rosyjskiemu sekretarzowi bezpieczeństwa Nikołajowi Matruszewowi, że jeśli Kreml zdecyduje się na użycie broni biologicznej na Ukrainie, otrzyma symetryczną odpowiedź od Stanów Zjednoczonych. Będzie to w szczególności wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

Należy przypomnieć, że bezpośrednie ataki na ludność cywilną lub infrastrukturę cywilną są uważane za zbrodnie wojenne. Rozwój, produkcja, gromadzenie i używanie broni chemicznej jest zabronione międzynarodowym traktatem, podpisanym przez 193 kraje.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn