Rogań w 20. dniu wojny

15 marca 2021. W dwudziestym dniu wojny Rogańska Hromada trzyma się, choć sytuacja pozostaje dość napięta- napisała Maria Czernienko, szefowa lokalnego samorządu.

Pani Maria, razem ze swoimi współpracownikami, gościła w warszawskim biurze Polsko- Ukraińskiej Izby Gospodarczej 9 grudnia ubiegłego roku. Rogań był jedną z pięciu wiejskich hromad, uczestniczących w projekcie „Nasza energia- hromada samowystarczalna energetycznie”, który Izba realizowała w 2018 roku. Rogań graniczy z Charkowem.

Pani Maria napisała dalej:

„W Roganiu jest wiele zniszczonych domów, w tym obiekty infrastruktury i zakłady usług społecznych. Z wielkim smutkiem informuję, że wśród ludności cywilnej są ofiary.

We wsi Dokuczajewskie zniszczono budynek wielorodzinny dochodzi również do uderzeń w budynek mieszkalny, dom studencki (wyjaśnienie: w Hromadzie Rogańskiej zlokalizowana jest wyższa szkoła rolnicza), kotłownię i budynki mieszkalne.

W starostinskiej okolicy sytuacja jest dość spokojna i opanowana. Wielkie dzięki dla Tatjany Żukow!

Dzisiaj, dzięki wysiłkom szefa Lipieckiego REM (wyjaśnienie: zarząd nieruchomości) Wiktora Rubcowa i zastępcy szefa rady Rogania Ivan Vyunyka wraz z zespołem mieszkańców udało się przywrócić zasilanie na ulicach Morimontskaya, Centralna i Rozdolna.

 

W ostatnich dniach odbyły się dwa ewakuacyjne rejsy naszych mieszkańców do miasta Dniepr, wszyscy bezpiecznie dotarli do celu.

Dziękujemy księdzu Andrijowi Pinczukowi za zorganizowanie autobusów ewakuacyjnych i rozmieszczenie naszych mieszkańców!

Planujemy kolejne rejsy autobusów ewakuacyjnych, tworzymy kolejne listy wyjazdowe, ale gdy niewielu chce wyjeżdżać.

Nadal organizujemy dostawy żywności, choć dostrzegamy jej niedobór.

Sytuacja jest znacznie gorsza w przypadku leków i artykułów dziecięcych.

Trzymajmy się! Zwycięstwo będzie nasze! Zadbaj o siebie, swoich bliskich i pamiętaj, aby pomóc każdemu, kto jest w pobliżu.”

Facebook
Twitter
LinkedIn