Jagiełło o wymianie hrywny

5 marca 2022.  Unia Europejska powinna- przy pomocy Europejskiego Banku Centralnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju- stworzyć specjalny fundusz, umożliwiający każdemu z uchodźców wymianę jakiejś zdefiniowanej, niewielkiej kwoty hrywien na Euro – proponuje Zbigniew Jagiełło, były wieloletni prezes PKO BP.

Obywatele Ukrainy przekraczający granicę Unii Europejskiej zderzają się z sytuacją, że posiadane przez nich hrywny straciły wartość. Kantory w Polsce, Słowacji, Rumunii i na Węgrzech- czyli w pierwszych krajach, do których docierają uciekinierzy- nie podejmują się wymiany hrywny.

Według Jagiełły warunkiem wymiany powinno być bezpłatne założenie konta w banku. Wymianie podlegałaby, na przykład, równowartość 250 EUR. Kurs wymiany gotówkowej hrywny, ustalony przez fundusz Unii byłby stały i mógłby opierać się na wartości sprzed wojny, wówczas 1 EUR wynosiło około 30-35 UAH.

Takie specjalne konto miałoby pewne ograniczenia, na przykład maksymalna wartość posiadanych środków to 10 tys. EUR, brak możliwości przesyłania środków poza Unię itp.

Źródło: Businessinsider

Facebook
Twitter
LinkedIn