Ukraina mówi

2 marca 2022. Wczoraj rosyjscy terroryści uderzyli w wieżę telewizyjną i zniszczyli sprzęt, po czym sygnał nadawczy na Ukrainie zniknął. Został odrestaurowany, a dziennikarze nadal pracowali. Obecnie pracownicy telewizji ukraińskiej to tacy sami bohaterowie, co wojsko. Przecież dzięki ich całodobowej pracy Ukraińcy otrzymują aktualne informacje o przebiegu wojny ukraińsko-rosyjskiej.

Od początku wojny, 24 lutego, przedstawiciele czołowych ukraińskich kanałów telewizyjnych postanowili zjednoczyć się w jednym Maratonie informacyjnym i przyłączali się po kolei, zmieniając loga kanałów telewizyjnych i prezenterów. Nadają całodobowo. Informacje komercyjne całkowicie zniknęły z kanałów telewizyjnych – tylko wiadomości, transmisje na żywo i patriotyczne filmy społecznościowe. Ciągle emitowany jest pasek informacyjny, dzięki któremu widzowie otrzymują najświeższe wiadomości.

O ile jest taka możliwość, dziennikarze nadają ze studia, ale kilka razy musieli komunikować się z widzami ze schronów przeciwlotniczych.

1 marca, po tym, jak pocisk wroga uderzył w kijowską wieżę telewizyjną, nadawanie zostało wstrzymane na całej Ukrainie. Na szczęście żaden dziennikarz nie został ranny, a sygnał został przywrócony na alternatywnej częstotliwości. Mimo zagrożenia życia ukraińscy dziennikarze nadal odważnie i profesjonalnie nadają transmisję.

Aby zapewnić dostęp do informacji jak największej liczbie osób, niektóre platformy udostępniły bezpłatny dostęp do nadawania nawet tym, którzy go nie subskrybowali. Wśród nich są serwisy medialne Megogo i Oll.tv.

Czołowe ukraińskie grupy medialne: 1+1 media, StarLightMedia, Media Group Ukraine i Inter Media Group informują również, że w stanie wojennym wszystkie ich kanały telewizyjne będą nadawały publicznie w swoich międzynarodowych i nieszyfrowanych wersjach. Informacje są powielane na kanałach YouTube, platformach internetowych, niezwłocznie aktualizowane w serwisach informacyjnych i sieciach społecznościowych każdej z grup medialnych.

Naszym zadaniem jest obrona przestrzeni informacyjnej, jak najszersze relacjonowanie wydarzeń, demaskowanie fałszerstw i jak najszybsze przekazywanie Ukraińcom najważniejszych wiadomości. A także pomóc zgasić masową panikę i dać ludziom jasne instrukcje, jak działać w danym regionie w tym samym czasie.

Na naszych kanałach są ciągłe transmisje, wyłączyliśmy blok reklamowy i rozmawiamy bez przerwy, aby każdy z naszych widzów mógł poczuć, że jesteśmy blisko i otrzymywać szybkie i prawdziwe informacje” – czytamy we wspólnym oświadczeniu wiodących ukraińskich media-grup.

Transmisja kanałów telewizyjnych jest ważna, ponieważ wróg próbuje zaatakować z frontu informacyjnego. Pojawiają się informacje, że Rosjanie będą próbowali ingerować w transmisję ukraińskich kanałów telewizyjnych i przełamywać opór obrońców fake newsami, że armia poddała się, a rząd kierowany przez prezydenta Zełenskiego skapitulował lub został zniszczony. Obywatelom Ukrainy tłumaczy się, aby nie wierzyli w takie informacje i nie wpadali w panikę.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn