Polskie miasta z Ukrainą

2 marca 2022. Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz zaproponował merowi Truskawca przyjęcie uchodźców z tego miasta.

– Zadzwoniłem dziś do Andreja Kulczyńskiego, mera Truskawca – mówi Janusz Żmurkiewicz. – Dobrze było usłyszeć jego głos. Dobrze wiedzieć, że jest zdrów i cały. Zaproponowałem przyjęcie w Świnoujściu całych rodzin z uzdrowiska Truskawiec. Dysponujemy odpowiednią bazą noclegową, możemy zorganizować transport mieszkańców Truskawca z polsko-ukraińskiej granicy wprost do Świnoujścia. Odpowiedź ma przyjść za kilka dni.

30 września 2021 Rada Miasta Świnoujście przyjęła uchwałę w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej między Gminą Miasto Świnoujście a Gminą Truskawiec. Przedstawiciele miasta uczestniczyli w edycjach Baltic Business Forum– międzynarodowej konferencji o współpracy gospodarczej w Regionie Adriatyk- Bałtyk- Morze Czarne, które odbywa się właśnie w Świnoujściu.

Słupsk zakończył partnerstwa z rosyjskim Archangielskiem (umowa od 1989 roku) i białoruskim Grodnem (umowa od 2010 roku).

Uchwały Rady Miasta zostały przyjęte bez głosów sprzeciwu, były z inicjatywy samych radnych (klubów PO i PiS) przy pełnym poparciu prezydent Słupska Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej. W tym celu zwołano specjalną sesję Rady.

W uzasadnieniu uchwał potępiono „bezprawne postępowanie” Federacji Rosyjskiej w związku z „bezprecedensowym atakiem zbrojnym (…) na niepodległą Ukrainę, stanowiącym próbę zniszczenia podstaw współczesnej międzynarodowej architektury geopolitycznej”.”

„Rosyjska agresja stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego, na które nie ma i nie może być przyzwolenia społeczności międzynarodowej” – podkreślono w uzasadnieniu.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn