Europa dała Ukrainie owację na stojąco

1 marca 2022 r. Prezydent Wołodymyr Zełenski przemawiał w Parlamencie Europejskim i mówił o tym, co dzieje się na Ukrainie, a także wezwał Unię Europejską do jak najszybszego przyjęcia nas do swojej rodziny. Po przemówieniu posłowie oklaskiwali go stojąc.

Jak wiadomo, 28 lutego prezydent Zełenski podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. A sądząc po nastrojach w Europie, Ukraina może osiągnąć ten cel.

W rozmowie z eurodeputowanymi Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraina jednoczy teraz cały świat i płaci za to zbyt wysoką cenę – oddając swoich najlepszych, najsilniejszych obywateli.

„Bardzo się cieszę z tego, co teraz widzę i słyszę – jestem zadowolony z nastroju. Jednoczenie. Cieszę się, że zjednoczyliśmy dziś was wszystkich – kraje Unii Europejskiej. Ale nie wiedziałem, jaka będzie tego cena. I to jest tragedia dla mnie, tragedia dla każdego Ukraińca, tragedia dla naszego państwa – taka wysoka cena. Tysiące zabitych. Dwie rewolucje. Jedna wojna. I pięć dni pełnej inwazji Federacji Rosyjskiej. Dziś oddajemy życie za wartości, za prawa, za wolność, tylko za pragnienie bycia równymi, tak samo jak wy” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Według niego wszyscy są przyzwyczajeni do wyrażenia „ukraiński wybór Europy”, a teraz warto, aby zabrzmiał „europejski wybór Europy”.

Komentując szósty dzień wojny, prezydent Ukrainy przypomniał, że rankiem 1 marca dwie rakiety uderzyły w uznawany za prorosyjski Charków, w Plac Wolności. Ponadto podczas wojny zginęło 16 ukraińskich dzieci. Jednocześnie Ukraińcy nie poddają się i nadal walczą.

„Mamy bardzo zmotywowanych ludzi. Bardzo. Walczymy o nasze prawa, wolność, o życie. A teraz walczymy o przetrwanie. I to jest nasza główna motywacja. Ale walczymy o to, by być równymi członkami Europy. I myślę, że dzisiaj pokazujemy wszystkim, że jesteśmy.

Z nami Unia Europejska będzie zdecydowanie silniejsza. Bez Was Ukraina będzie samotna. Udowodniliśmy swoją siłę, udowodniliśmy, że jesteśmy przynajmniej tacy sami jak wy. Udowodnijcie, że jesteście z nami, że nas nie opuszczacie, że jesteście prawdziwie Europejczykami. A wtedy życie zwycięży śmierć, a świat – ciemność. Sława Ukrainie!”- stwierdził Prezydent Ukrainy.

Po przemówieniu eurodeputowani oklaskiwali na stojąco Wołodymyra Zełenskiego. Podobnie w 2004 roku cały świat witał innego prezydenta Ukrainy – Wiktora Juszczenkę, który kierował Ukrainą po zwycięstwie Pomarańczowej Rewolucji. Niestety w wyniku kłótni w rządzącej ekipie Ukraina straciła szansę na przyspieszoną integrację euroatlantycką i szybki rozwój gospodarczy.

Spodziewamy się, że tym razem, płacąc tak wysoką cenę, Ukraińcy będą mogli wykorzystać obecną tragedię do cywilizacyjnego skoku.

Jeśli Władimir Zełenski został oklaskiwany przez eurodeputowanych stojąc, przedstawiciela Rosji w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ czekało całkiem inne przyjęcie. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, który z powodu sankcji nie mógł osobiście uczestniczyć w posiedzeniu Zgromadzenia, połączył się za pośrednictwem wideo. Ale gdy tylko zaczęło się jego przemówienie, obecni demonstracyjnie opuścili salę. Dlatego Ławrow musiał opowiadać- jak Rosja oczyszcza Ukrainę z nazistów, nie atakuje ludności cywilnej i jak Zachód próbuje obrazić Rosję- z ekranu do pustej sali.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn