Piechota do Izbowej rodziny

26 lutego 2022. Saszo, Olku, Wiktorio z Khorywa i Wiktorio z eDIALOGu, Aniu z Kijowa i Aniu z Odessy, Maksymie ze Lwowa, Diano i Wiktorze z Charkowa, Giennadiju, Mushegh z Dnipro, wszyscy moi kochani Współpracownicy z ukraińskiej strony naszej Izby!

Już trzeci dzień od rana do wieczora, przy laptopie i telefonie, miotam się, by chociaż w tym drobnym zakresie, na miarę własnych możliwości, wraz z całym zespołem naszej Izby, z gronem Przyjaciół z obu stron granicy, przedsiębiorców i wolontariuszy, pomóc, gdzie tylko się da Przyjaciołom z Ukrainy!

Bezmiar nieszczęścia wywołanego chorymi ambicjami jednego człowieka (a może pisać o nim dzisiaj „człowiek” to już nadużycie?!) przekracza granice ludzkiej wytrzymałości! W wymiarze globalnym – śmierć i zniszczenia, ginący z bronią w ręku Ukraińscy Bohaterowie, dziesiątki tysięcy kobiet i dzieci uchodzących z Ukrainy…, w wymiarze indywidualnym – ukraiński żołnierz, donoszący dziecko do przejścia granicznego, zrozpaczona matka żegnająca na przejściu granicznym syna i męża, chłopak z naszej Izby, który chce wracać i walczyć o Ukrainę, młodzi, wzięci do niewoli, przerażeni rosyjscy żołnierze, którzy mówią: „nie chcieliśmy do Ukrainy” … Co chwila łzy cisną się do oczu!

Nie zrealizujemy wszystkiego, co chcielibyśmy dzisiaj zrobić dla naszych Przyjaciół z Ukrainy, nie zastąpimy służb i instytucji państwowych. Mamy świadomość, że nasza pomoc to kropla w morzu potrzeb, ale – wierzcie mi – naprawdę dajemy z siebie wszystko, by w każdej chwili, każdym działaniem udowadniać, że jesteśmy z Wami!

Mamy po drugiej stronie granicy, w Ukrainie – rodzinę – naszą izbową rodzinę! To nasi najbliżsi – bo zawsze bardziej tworzyliśmy w izbie grono bliskich sobie osób zaangażowanych w budowę polsko – ukraińskich relacji niż organizację biznesu. Stworzyliśmy dużo więcej.

Dzisiaj nasi bliscy w Ukrainie obawiają się o swoje życie, walczą o przetrwanie …

Pamiętajcie, jesteśmy z Wami! Zawsze możecie na nas liczyć! Macie przecież rodzinę w Polsce!

Sam, dla siebie, odsłuchałem Hymnu Ukrainy: Ще не вмерла Україна…! Nie umarła jeszcze Ukraina…!

Jacek Piechota, Prezes Polsko- Ukraińskiej Izby Gospodarczej

Facebook
Twitter
LinkedIn