Zgoda w transporcie buduje

16 lutego 2022. Wczoraj odbyło się wiceministrów infrastruktury Polski Rafała Webera i Ukrainy Mustafy-Massi Nayema w sprawie międzynarodowych przewozów drogowych. Są dobre wiadomości.

Podczas spotkania uzgodniono:

  • do końca sierpnia 2022 r. dodatkową wymianę zezwoleń w liczbie 20 000 zezwoleń tranzytowych dla ukraińskich przewoźników oraz 20 000 zezwoleń ogólnych dla przewoźników polskich.
  • Opracowanie wspólnego planu działań, których celem będzie znaczna poprawa efektywności przekraczania międzynarodowych drogowych przejść granicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy. Odpowiedni Plan działań będzie uzgodniony z przedstawicielami celnych, granicznych i innych służb Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy nie później niż do końca lutego 2022 roku.
  • Po realizacji uzgodnionego wspólnego Planu działań, o którym mowa w 2 punkcie, w listopadzie 2022 r. będzie wydane dla obu stron dodatkowo po 10 000 zezwoleń na międzynarodowe przewozy drogowe.

Spotkanie odbyło się w celu realizacji punktu drugiego Wspólnego oświadczenia ministrów infrastruktury Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Adamczyka i Ukrainy Ołeksandra Kubrakowa, w obecności szefa Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Jakuba Kumocha oraz szefa Biura Prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka z 31 stycznia 2022 r.

Na podstawie informacji Ministerstwa Infrastruktury

Komentarz redakcyjny

  1. Zgoda- także w transporcie- buduje.

  2. Lepiej późno niż wcale.

  3. Dobrze, że A. Duda i W. Zełenski reanimowali „prezydencki format” inicjujący i nadzorujący współpracę naszych krajów. Jest jeszcze kilka spraw, w których przydałaby się podobna interwencja.

Dariusz Szymczycha

Facebook
Twitter
LinkedIn