16 lutego Dniem Jedności

14 lutego prezydent Wołodymyr Zełenski odniósł się do zapowiedzi rosyjskiej agresji słowami: „Powiedziano nam, że 16 lutego będzie dniem ataku. Uczynimy to Dniem Jedności”. I podpisał dekret nr 53/2022 ustanawiający 16 lutego Dniem Jedności.

Prezydent uzasadnił tę inicjatywę potrzebą konsolidacji narodu ukraińskiego wobec zewnętrznych i wewnętrznych wyzwań, rosnących zagrożeń hybrydowych. Zełenski podkreślił, że „państwo jest silniejsze niż kiedykolwiek”. Przypomniał, że nie jest to pierwsze zagrożenie, przed którym stoi silny naród ukraiński, po raz kolejny pokazujący swoje najlepsze cechy – spójność i wolę zwycięstwa.

Ukraina, według Zełenskiego, ma środki by przeciwstawić się zagrożeniom. To „doskonała armia z unikalnym doświadczeniem bojowym i nowoczesną bronią, ukraińska dyplomacja, która uzyskała poparcie prawie wszystkich przywódców cywilizowanego świata. Ponadto państwo utworzyło wystarczające rezerwy, aby utrzymać kurs waluty krajowej i zapewnić stabilność systemu finansowego”.

Zgodnie z dekretem prezydenta, 16 lutego flaga narodowa Ukrainy zostanie podniesiona na domach i budowlach w całym kraju, zaś o godzinie 10:00 zostanie odegrany hymn narodowy.

Ponadto prezydent polecił Gabinetowi Ministrów Ukrainy zwiększenie od 1 marca 2022 r. wynagrodzenia żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy o 30 proc. i zwiększenie o 20 proc.- od początku 2022 r.- wynagrodzenia funkcjonariuszy Państwowej Służby Granicznej Ukrainy i Gwardii Narodowej Ukrainy.

Powstanie platforma informacyjna „UАразом”, która dostarczy danych o rzeczywistym stanie bezpieczeństwa, działaniach podjętych w celu wzmocnienia zdolności obronnych państwa oraz wyjaśni działania organów państwowych w sprawach związanych z bezpieczeństwem obywateli.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn