Może zablokują morze

11 lutego 2022. Rosja zniosła planowaną na tydzień blokadę części Morza Azowskiego.  Nie ma jednak informacji, czy i kiedy odbędą się zapowiedziane ćwiczenia rosyjskiej floty. Straty gospodarcze Ukrainy wynikające z możliwości zablokowania portów oblicza się dziennie na kwotę od 25 mln do 170 mln USD.

Od wiosny 2018 roku Rosja systematycznie utrudniała pracę ukraińskich portów, w szczególności w Mariupolu i Berdiańsku. Odbywały się długotrwałe inspekcje statków handlowych, częste były ćwiczenia wojskowe połączone ze strzelaniem. Według BlackSeaNews, w 2019 roku średni czas opóźnienia ukraińskich i zagranicznych statków w drodze na Morze Azowskie wynosił 29,9 godziny, w 2020 roku – 23,5 godziny. W 2021 roku maksymalny czas opóźnienia statków wystąpił w kwietniu – 70 godzin. Według byłego ministra infrastruktury Wołodymyra Omeljana, w 2018 roku okresowa blokada ukraińskich portów spowodowała 10 mld UAH szkód w ukraińskiej gospodarce – w regionie, portach morskich i przedsiębiorstwach państwowych.

Pod koniec grudnia 2021 roku amerykańskie media, powołując się na źródła wywiadowcze, poinformowały, że rosyjska inwazja może rozpocząć się od wybrzeża morskiego.

BlackSeaNews podał, że w dniu 9 lutego tylko na Morzu Czarnym było 12 rosyjskich okrętów wojennych, dwie kolejne fregaty rakietowe i dwa rakietowe okręty podwodne miały przybyć w ciągu 1-5 dni. Według obliczeń redaktora naczelnego BlackSeaNews Andrija Klimenki, te jednostki mogą zabrać na pokład i przetransportować 150 czołgów, 250 pojazdów opancerzonych i 4000 żołnierzy piechoty morskiej.

Rosja zablokowała żeglugę na dużych obszarach wzdłuż ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego i Azowskiego. Zakaz miał wejść w życie o godzinie 23:00 (czasu kijowskiego) 13 lutego, a deklarowany jego koniec o godzinie 23:00 (czasu kijowskiego) 19 lutego. Wczoraj w godzinach popołudniowych anulowano te ograniczenia.

Warto pamiętać, że ponad 60 proc. ukraińskiego eksportu przechodzi przez porty morskie. Jednocześnie do 80 proc. tonażu, przeładowanego w portach Ukrainy to eksport. Dlatego szacunki możliwych strat z powodu blokady portów są wysokie i wynoszą od 25 mln do 170 mln USD dziennie. Krytycznym dla Ukrainy towarem, dostarczanym drogą morską jest węgiel kamienny- ważny surowiec dla energetyki.

W komentarzach ukraińskich ekspertów pojawia się pytanie: dlaczego Rosja zniosła zapowiedzianą blokadę akwenów morskich? To efekt nacisków międzynarodowych czy przygotowanie do „gorszej niespodzianki”?

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn