Służba kontraktowa zamiast poboru

1 lutego 2022. Prezydent Wołodymyr Zełenski zainicjował przygotowania do zniesienia obowiązkowego poboru do wojska w ciągu 2 lat. Proponuje dobrowolną służbę kontraktową.

Dekretem z dnia 1 lutego 2022 r. zlecił przygotowanie stosownego projektu ustawy, celem przedłożenia jej Radzie Najwyższej Ukrainy.

Prezydent zapowiedział też zwiększenie sił zbrojnych do 2024 roku o 100 000 żołnierzy. Pod koniec ubiegłego roku Siły Zbrojne Ukrainy liczyły 255 tys. osób.  Zwiększenie i profesjonalizacja ukraińskiej armii powiązane będą ze wzrostem wynagrodzeń żołnierzy.

Zełenski wyjaśnił, że jego dekret pojawił się „nie dlatego, że wojna nadchodzi wkrótce, ale dlatego, że powinien być pokój”.

● Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział, że w przypadku rosyjskiej inwazji Ukraina ma możliwość zmobilizowania do 2,5 mln ludzi.  

Daniłow dodał, że już ok. 420 tys. Ukraińców zdobyło doświadczenie bojowe w walce z rosyjskimi najemnikami we wschodniej Ukrainie, zaś ok. 1 miliona Ukraińców ma licencje łowieckie, a więc i pozwolenie na broń.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn