Polska wspiera Ukrainę – Morawiecki w Kijowie

1 lutego 2022 r. Polski premier Mateusz Morawiecki odwiedził Kijów. Głównym celem wizyty jest potwierdzenie faktu udzielenia Ukrainie realnej pomocy i wsparcia w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji wojskowej.

Polska zamierza przekazać Ukrainie w ramach pomocy wojskowej broń, w szczególności przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom oraz drony, które będą wykorzystywane „do celów obronnych”.

„Załatwiamy taką pomoc dla Ukrainy w UE, w krajach NATO. Ale sama Polska jest też gotowa udzielić Ukrainie jak największej pomocy w sektorze gazowym, zdolności obronnych, stabilizacji gospodarczej, a także w kwestiach humanitarnych, co już robimy” – powiedział Morawiecki na wspólnym briefingu z Denisem Szmyhalem.

Szefowie rządów obu krajów poruszyli również temat Nord Stream-2.

„Nord Stream 2 jest zagrożeniem geopolitycznym. W związku z tym apelujemy do Niemiec o nieuruchamianie gazociągu, gdyż będzie to element szantażu Rosji wobec Europy. Nie da się z jednej strony wyrażać solidarności z Ukrainą, a z drugiej strony podpisywać dokumenty certyfikacyjne Nord Stream 2. To jest niedopuszczalne” – powiedział Morawiecki.

Zapewnił, że Polska jest gotowa do znaczących inwestycji w możliwości dostaw gazu z zachodu na wschód.

Denis Shmyhal zgodził się, że „NS-2” jest zagrożeniem dla całego regionu europejskiego i podziękował polskim kolegom za pomoc w dostawach gazu do Ukrainy.

Bezpieczeństwo energetyczne jest tradycyjnie jednym z priorytetów naszej dwustronnej współpracy. Widzimy perspektywę magazynowania gazu ziemnego przez polskie i europejskie firmy w podziemnych magazynach gazu w Ukrainie, a także stworzenie technicznych możliwości dla importu gazu z Polski, w szczególności z polskiego terminalu LNG” – powiedział Denis Szmyhal.

Podczas wizyty premiera RP były także poruszone inne tematy. W szczególności Ukraina liczy na wsparcie Polski podczas jej przewodnictwa w OBWE w 2022 roku. Ukraińskie władze wiążą też duże nadzieje z formatem Trójkąta Lubelskiego, który obejmuje Polskę, Litwę i Ukrainę. Kolejne spotkanie szefów rządów trzech państw odbędzie się 14 marca 2022 r.

W najbliższym czasie Ukraina, Polska i Wielka Brytania planują podpisanie oficjalnego dokumentu o utworzeniu nowej unii regionalnej w celu wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie europejskim. Szczegóły tego formatu zostaną ogłoszone później.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn