Koszty wojny nerwów

31 stycznia 2022. Aby ustabilizować naszą gospodarkę, musimy wydać około 4-5 miliardów USD. Jest to kwota, której naprawdę potrzebujemy- powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski na spotkaniu z zagranicznymi dziennikarzami, które odbyło się w miniony piątek.

To efekt „paniki gospodarczej”, która rozpoczęła się po informacjach o możliwej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Choć rok 2021 był dobry gospodarczo, przyciągnięto w nim około 6,5 mld USD inwestycji, „panika gospodarcza” – to określenie ukraińskiego prezydenta- robi swoje. W ostatnim czasie z ukraińskiej gospodarki wycofano 12,5 mld USD. W takiej sytuacji „nasze państwo nie poradzi sobie z takimi wyzwaniami samodzielnie” – mówił Zełenski do dziennikarzy.

Tak więc rezerwy walutowe Ukrainy nie wystarczą. Wiceszef Biura Prezydenta Ukrainy Rostysław Szurma poinformował, że Ukraina planuje uzyskać kredyty na co najmniej 3 mld USD na ustabilizowanie systemu finansowego. „Negocjujemy pakiety pomocy finansowej ze wszystkimi naszymi kluczowymi partnerami, ze wszystkimi głównymi organizacjami, zarówno w formie gwarancji państwowych, jak i w formie bezpośrednich pożyczek międzyrządowych. Pierwsza Kanada ogłosiła pakiet pomocy w wysokości 120 milionów USD, Komisja Europejska postanowiła przeznaczyć 1,2 miliarda EUR” – powiedział Szurma.

W niedzielę premier Denys Szmyhal napisał na Facebooku, że państwo ukraińskie ma wystarczające zasoby, aby zapewnić stabilność makroekonomiczną i makrofinansową.

Obecnie na rachunku skarbowym jest ponad 27 miliardów UAH, ponad 30 miliardów UAH jest na rachunkach walutowych, a rezerwy Narodowego Banku Ukrainy wynoszą prawie 30 miliardów USD. Szmyhal wezwał międzynarodowych partnerów do wsparcia nie tylko długoterminowej modernizacji Ukrainy, ale także do pomocy w złagodzeniu ciosu dla naszej gospodarki poprzez instrumenty gwarancyjne lub preferencyjne finansowanie. Wzywamy również przedstawicieli biznesu krajów partnerskich do aktywnego inwestowania w Ukrainie w celu zapewnienia praktycznego wsparcia ukraińskiej gospodarce”.

  • Ukraińska firma analityczna RBC, powołując się na materiały Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej podała, że rosyjskie banki straciły prawie 200 mld rubli (około 2,58 mld USD) w związku z groźbą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
  • Według Forbesa, który prowadzi i stale aktualizuje światowy ranking miliarderów (Forbes Real- Time), rosyjscy miliarderzy stracili 28 miliardów USD w związku z groźbą rosyjskiej inwazji na Ukrainę. To efekt spadku kapitalizacji ich spółek notowanych na giełdach. W rankingu Forbesa jest 104 Rosjan- miliarderów, fortuny 76 z nich zmniejszyły się od grudnia ubiegłego roku. czego 76 od końca grudnia zmniejszył się w fortunie. Największe straty ponieśli właściciele Novateku (firmy zajmującej się produkcją gazu ziemnego) i Siburu (firma petrochemiczna) Leonid Michelson i Giennadij Timczenko.
  • Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss zapowiedziała na antenie Sky news publikację nowego prawa, poszerzającego zakres sankcji, które mogą zostać zastosowane wobec Rosji, by powstrzymać agresję na Ukrainę. Nie wykluczyła zajęcia nieruchomości rosyjskich oligarchów w Londynie. „Nie będziemy wchodzić w szczegóły, kogo dokładnie i jak zaatakujemy sankcjami” – ostrzegła.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn