25 stycznia 2022 r. Według Ministerstwa Gospodarki do końca stycznia z programu „eWsparcie” skorzystało 7, 3 mln Ukraińców, którzy wydali 1,7 mld UAH; głównie na książki i bilety do teatrów i kin. Zdarzały się jednak również nadużycia.
Najwięcej wydano na:
księgarnie – 575 mln UAH;
kina – 444 mln UAH;
teatry, koncerty i usługi rozrywkowe – 218 mln UAH
pasażerski transport kolejowy i lotniczy – 204 mln UAH;
usługi sportowe – 171 mln UAH.
Przypominamy, że prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował o rozszerzeniu programu EWsparcie. Ukraińcy, którzy otrzymają trzecie, tzw. szczepienie przypominające, dostaną od państwa kolejne 500 UAH. Pisaliśmy o tym tutaj https://edialog.media/2022/01/25/plus-500-za-3-dawke/
Kolejną nowością jest to, że dwukrotnie zaszczepiona młodzież w wieku od 14 do 18 lat otrzyma pieniądze od państwa w ramach programu „eWsparcie”. Będą mogli je wydać na usługi sportowe, muzea, filmy, teatry, usługi turystyczne i edukacyjne.
Od 24 stycznia za „tysiąc Zełenskiego” można kupić leki w aptekach. Ale ta usługa jest dostępna tylko dla obywateli powyżej 60 lat.
Mimo że tysiąc UAH w ramach programu „eWsparcie” można wydać tylko zgodnie z jego przeznaczeniem, niektórzy obywatele próbują oszukać system. W serwisie reklamowym OLX można znaleźć oferty typu „Sprzedam tysiąc Zełenskiego”. Istotą schematu jest to, że osoba znajduje klienta, który chce kupić konkretne książki lub bilety, wydaje na nie swój e-tysiąc i przekazuje je zainteresowanej osobie, a ta z kolei oddaje mu część kwoty (zazwyczaj połowę) – gotówką.
Istnieją również dowody na to, że w kinach, które zgodnie z klasyfikacją działalności gospodarczej kwalifikują się do programu „eWsparcie”, nie kupowano biletów, ale żywność i alkohol. Rząd odpowiada na zarzuty, że docelowe wykorzystanie środków powinno być monitorowane przez banki wydające karty dla programu celowego.
Przypomnijmy, że program „eWsparcie” startował 19 grudnia 2021 r. Na jego realizację z budżetu państwa przeznaczono 8 mld UAH. Według Kancelarii Prezydenta program ma dwojaki cel – po pierwsze zachęcić obywateli Ukrainy do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi, a po drugie – wspierać wrażliwe obszary ukraińskiego biznesu, które najbardziej ucierpiały z powodu ograniczeń kwarantanny.
Wiktoria Czyrwa