11 stycznia 2022. Ze względu na blokowanie kont bankowych przez Prokuraturę Generalną i Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, zakład ArcelorMittal w Krzywym Rogu nie może wypłacać pracownikom wynagrodzeń. Działania ukraińskich sił bezpieczeństwa w spółce uważane są za bezpodstawne, dlatego poskarżyły się one rządom Stanów Zjednoczonych i Niemiec.
„Od 10 stycznia rachunki bankowe ArcelorMittal Krzywy Róg pozostają zablokowane. Wraz z ArcelorMittal, nasza firma poszukuje alternatywnych możliwości przeprowadzania krytycznych transakcji, aby zapobiec przestojom produkcji i zakłóceniom dostaw do klientów za granicą i na Ukrainie” – powiedziano w oświadczeniu ArcelorMittal.
Firma jest przekonana, że działania SBU są przykładem „bezpodstawnej wrogości wobec międzynarodowej firmy”, która zainwestowała w ukraińską gospodarkę 10 mld USD.
Prawnicy spółki szukają prawnych i dyplomatycznych możliwości odblokowania kont i powrotu do normalnego funkcjonowania. Tym samym ArcelorMittal złożył pozwy do sądu i skargi na działania rządu ukraińskiego do partnerów zagranicznych – rządów Luksemburga, Niemiec, USA, a także Biura Rzecznika Biznesu Ukrainy oraz UkraineInvest- agencji rządowej, która zajmuje się poszukiwaniem inwestorów zagranicznych.
„Z pomocą spółki macierzystej pensje pracowników AMKR zostały wypłacone 6 stycznia, aby zapobiec napięciom społecznym w mieście. Konta pozostaną zablokowane, dopóki sąd nie zniesie aresztowania. Mamy nadzieję, że stanie się to w niedalekiej przyszłości, a wymiar sprawiedliwości będzie działał skutecznie, przywracając sprawiedliwość i chroniąc prawa największego zagranicznego inwestora na Ukrainie” – podała spółka.
Wcześniej informowano, że Prokuratura Generalna i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podejrzewają kierownictwo ArcelorMittal Krzywy Róg o niepełną zapłatę czynszu za użytkowanie złóż w latach 2015-2019 i celowe uchylanie się od płacenia podatków.
W listopadzie 2021 r. dyrektora finansowego ArcelorMittal podejrzewano o uchylanie się od płacenia podatków w wysokości 2,2 mld UAH. Dyrektor jest oskarżony o celowe deklarowanie nieprawdziwych danych o wydobyciu rudy żelaza ze złóż Walawka i Nowokrywyj Róg w latach 2017-2019, w wyniku czego państwo nie otrzymało płat eksploatacyjnych w wysokości 2,24 mld UAH. Kwota ta została zablokowana na rachunkach firmy.
„Pozew o zajęcie kont spółki został złożony przez prokuratora w celu zrekompensowania szkód wyrządzonych budżetowi Ukrainy i zapewnienia specjalnej konfiskaty” – poinformowała SBU.
ArcelorMittal wyjaśnia, że powodem zaistniałej sytuacji są nieporozumienia dotyczące wzoru na obliczanie opłat eksploatacyjnych złóż. Firma uważa, że muszą płacić czynsz od ceny wydobytej rudy żelaza, zaś służby podatkowe twierdzą, że podstawą opodatkowania jest wartość produktu końcowego, czyli wzbogaconej rudy lub koncentratu rudy żelaza.
- ArcelorMitall Krzywy Róg (dawniej Kryvorizhstal) to największy zakład metalurgiczny na Ukrainie. W 2005 roku został sprywatyzowany w drugm podejściu. Zwycięzcą przetargu została międzynarodowa firma metalurgiczna Mittal Steel, która zapłaciła za Kryvorizhstal 24,2 mld UAH. Przy ówczesnym kursie było to 4,8 miliarda USD i jest to największa transakcja w historii ukraińskiej prywatyzacji.
Wiktoria Czyrwa