Zajęcie kont bankowych ArcelorMittal

11 stycznia 2022. Ze względu na blokowanie kont bankowych przez Prokuraturę Generalną i Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, zakład ArcelorMittal w Krzywym Rogu nie może wypłacać pracownikom wynagrodzeń. Działania ukraińskich sił bezpieczeństwa w spółce uważane są za bezpodstawne, dlatego poskarżyły się one rządom Stanów Zjednoczonych i Niemiec.

„Od 10 stycznia rachunki bankowe ArcelorMittal Krzywy Róg pozostają zablokowane. Wraz z ArcelorMittal, nasza firma poszukuje alternatywnych możliwości przeprowadzania krytycznych transakcji, aby zapobiec przestojom produkcji i zakłóceniom dostaw do klientów za granicą i na Ukrainie” – powiedziano w oświadczeniu ArcelorMittal.

Firma jest przekonana, że ​​działania SBU są przykładem „bezpodstawnej wrogości wobec międzynarodowej firmy”, która zainwestowała w ukraińską gospodarkę 10 mld USD.

Prawnicy spółki szukają prawnych i dyplomatycznych możliwości odblokowania kont i powrotu do normalnego funkcjonowania. Tym samym ArcelorMittal złożył pozwy do sądu i skargi na działania rządu ukraińskiego do partnerów zagranicznych – rządów Luksemburga, Niemiec, USA, a także Biura Rzecznika Biznesu Ukrainy oraz UkraineInvest- agencji rządowej, która zajmuje się poszukiwaniem inwestorów zagranicznych.

„Z pomocą spółki macierzystej pensje pracowników AMKR zostały wypłacone 6 stycznia, aby zapobiec napięciom społecznym w mieście. Konta pozostaną zablokowane, dopóki sąd nie zniesie aresztowania. Mamy nadzieję, że stanie się to w niedalekiej przyszłości, a wymiar sprawiedliwości będzie działał skutecznie, przywracając sprawiedliwość i chroniąc prawa największego zagranicznego inwestora na Ukrainie” – podała spółka.

Wcześniej informowano, że Prokuratura Generalna i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podejrzewają kierownictwo ArcelorMittal Krzywy Róg o niepełną zapłatę czynszu za użytkowanie złóż w latach 2015-2019 i celowe uchylanie się od płacenia podatków.

W listopadzie 2021 r. dyrektora finansowego ArcelorMittal podejrzewano o uchylanie się od płacenia podatków w wysokości 2,2 mld UAH. Dyrektor jest oskarżony o celowe deklarowanie nieprawdziwych danych o wydobyciu rudy żelaza ze złóż Walawka i Nowokrywyj Róg w latach 2017-2019, w wyniku czego państwo nie otrzymało płat eksploatacyjnych w wysokości 2,24 mld UAH. Kwota ta została zablokowana na rachunkach firmy.

„Pozew o zajęcie kont spółki został złożony przez prokuratora w celu zrekompensowania szkód wyrządzonych budżetowi Ukrainy i zapewnienia specjalnej konfiskaty” – poinformowała SBU.

ArcelorMittal wyjaśnia, że powodem zaistniałej sytuacji są​​ nieporozumienia dotyczące wzoru na obliczanie opłat eksploatacyjnych złóż. Firma uważa, że ​​muszą płacić czynsz od ceny wydobytej rudy żelaza, zaś służby podatkowe twierdzą, że podstawą opodatkowania jest wartość produktu końcowego, czyli wzbogaconej rudy lub koncentratu rudy żelaza.

  • ArcelorMitall Krzywy Róg (dawniej Kryvorizhstal) to największy zakład metalurgiczny na Ukrainie. W 2005 roku został sprywatyzowany w drugm podejściu. Zwycięzcą przetargu została międzynarodowa firma metalurgiczna Mittal Steel, która zapłaciła za Kryvorizhstal 24,2 mld UAH. Przy ówczesnym kursie było to 4,8 miliarda USD i jest to największa transakcja w historii ukraińskiej prywatyzacji.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn