Rejderstwo energetyczne?

28 grudnia 2021. Kanadyjski inwestor ograniczył aktywność w Ukrainie. Firma energetyczna TIU Canada zdemontowała swoją elektrownię słoneczną w Nikopolu i opuściła  miasto.

Kanadyjscy biznesmeni twierdzą, że padli ofiarą ataku ukraińskich oligarchów. Elektrownia słoneczna powstała w 2018  roku i miała  moc 10,5 MW.  Działała na terenie Nikopolskiego Zakładu Żelazostopów , fabryki należącej do Ihora Kołomojskiego. Zasilała zakład, ale przede wszystkim dostarczała energię cieplną i elektryczną miastu Nikopol. Dwa lata elektrownię odłączono od fabrycznej sieci energetycznej, powołując się na konieczność naprawy. Przestój trwał  i nikt nie robił napraw. Natomiast właściciele zakładu złożyli ofertę sprzedaży obiektu.

„Wymiar sprawiedliwości nie zdołał ochronić naszych inwestycji w Nikopolu. Zdecydowaliśmy się odejść ” – powiedział dla Głosu Ameryki Michael Jurkovic, dyrektor generalny TIU Canada.

Dodawał: „Ostatnią kroplą (goryczy- red.) dla mnie był sposób, w jaki zostaliśmy potraktowani w sądzie. I jak niektórzy ludzie próbowali wpłynąć na naszych ludzi – poprzez naciski polityczne, poprzez groźby “.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn