Radca Ambasady podsumowanie roku 2021

VIDEO Igor Baranecki – Radca Ambasady Ukrainy w Polsce – podsumowanie 2021 roku

REDAKCJA EDIALOG: Jaki był dla współpracy polsko-ukraińskiej 2021 rok?

IGOR BARANECKI, Radca, Kierownik Działu Ekonomicznego Ambasady w Rzeczypospolitej Polskiej

Otóż podsumujmy wyniki bieżącego roku. Mimo wszystko, podkreślam – mimo wszystko, ten rok był bardzo udany dla stosunków polsko-ukraińskich, przede wszystkim – dla współpracy handlowej i gospodarczej.

Udało nam się przekroczyć upragnioną granicę 10 mld  dolarów dwustronnego obrotu towarowego, a wraz z usługami jesteśmy pewni, że zbliżamy się nawet do 11 mld dolarów.

Ważne jest to, że po raz pierwszy od wielu lat po wejściu Polski do Unii Europejskiej również Ukraina odnotowała dodatnie saldo handlowe.

Co ciekawe, polskie statystyki też pokażą dodatnie saldo, czyli obie strony na tym zyskują.

Przekroczyliśmy granicę ponad 1 mld dolarów polskich inwestycji w Ukrainie i uwierzcie mi, będzie ich więcej. Obserwujemy jeszcze jedną pozytywną tendencję: w Polsce zarejestrowano już ponad 20 tys. firm z kapitałem ukraińskim.

Faktycznie jest to obecnie ¼ całkowitej liczby przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym zarejestrowanych na terenie Polski.

Przyszły rok jest bardzo obiecujący. Pokładamy w nim duże nadzieje.

I teraz stawiamy przed sobą nowe zadanie na najbliższe 2-3 lata – wprowadzić Ukrainę do dziesiątki największych partnerów handlowych Polski, i proszę mi wierzyć, w ciągu kilku lat nam się uda.

Głównym wyzwaniem pozostanie granica. Ale chcę podkreślić, że granica może być barierą dla wrogów, ale nigdy nie będzie przeszkodą dla przyjaciół.

Jestem przekonany, że poprzez osiągnięcie czasami trudnych kompromisów uda nam się pokonać wszystkie przeszkody i śmiało podążać naprzód.

Pragnę złożyć życzenia pomyślnego Nowego 2022 Roku wszystkim członkom Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, naszym przyjaciołom i partnerom.

Najważniejsze – wierzyć i patrzeć w przyszłość z optymizmem.

Wesołych Świąt, Szczęśliwego Nowego Roku i powodzenia, zwłaszcza w branży biznesowej!

Facebook
Twitter
LinkedIn