Wolumen obrotów handlu między Ukrainą a Polską po raz pierwszy przekroczy rekordowy poziom 10 miliardów dolarów w ciągu roku.

Rekordowe 10 miliardów dolarów

21 grudnia 2021. Wolumen obrotów handlu między Ukrainą a Polską po raz pierwszy przekroczy rekordowy poziom 10 miliardów dolarów w ciągu roku.

Tę informację podała agencja Ukrinform, powołując się na Radcę, Kierownika Wydziału Ekonomicznego Ambasady Ukrainy w Polsce Igora Baraneckiego.  

Zdaniem Baraneckiego wolumen tegorocznych obrotów handlowych przekroczy 10 mld USD, zaś wraz z usługami zostanie przekroczony poziom 11 mld USD. Ukrinform podaje, że „po raz pierwszy od czasu przystąpienia Polski do UE w 2004 roku, Ukraina uzyskała dodatni bilans w handlu z Polską”.

Tym samym w 2021 roku Polska umocniła się na pozycji drugiego co do wielkości partnera handlowego i rynku eksportowego Ukrainy, ustępując jedynie Chinom. Znalazła się również w TOP-5 importerów ukraińskich produktów rolnych. Wartość importowanych przez Polskę produktów rolnych wniosła prawie 2 mld USD. Zbliżony poziom ma eksport polskich produktów rolno-spożywczych.  W tym sektorze jest prawie równowaga.

„W rolnictwie jest miejsce na rozwój. Ważne jest, aby zrozumieć, że kluczem do wspólnego sukcesu nie jest konkurencja między sobą, ale współpraca w walce o rynki trzecie” – podkreślił Baranecki.

Poinformował też, że w tym roku wolumen polskich inwestycji w Ukrainie przekroczył 1 mld USD. Jednocześnie rosną ukraińskie inwestycje w polską gospodarkę. Już ponad 20 tysięcy firm zarejestrowanych w Polsce ma jako udziałowca obywatela Ukrainy lub ukraińską osobę prawną. Te firm stanowią już blisko 25 proc. wszystkich zarejestrowanych w Polsce firm z kapitałem zagranicznym.

Jako największe wyzwanie dla dwustronnych stosunków gospodarczych I. Baranecki wymienił logistykę. Zaznaczył, że w budżecie Ukrainy na 2022 rok znalazły się środki na poprawę infrastruktury na granicy. Problemem jest jednak ciągły brak zezwoleń dla ukraińskich przewoźników międzynarodowych. Ukraina prosi Polskę o 200 tys. takich zezwoleń, a otrzymuje 160 tys. „Trwają trudne negocjacje. Ta kwestia jest bardzo delikatna dla Ukrainy, ponieważ wspólna granica to nie tylko granica z Polską, ale także z UE. Dlatego kwestia dostępu do polskiego rynku i zapewnienia swobodnego tranzytu do innych państw członkowskich UE powinna być rozwiązana” – zaznaczył Baranecki.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn