Konfliktowe zezwolenia transportowe

12 grudnia 2021. Wiceminister gospodarki i wysoki przedstawiciel handlowy Ukrainy Taras Kaczka zapowiedział złożenie „w kolejnych dniach” pozwu przeciwko Unii Europejskiej i Polsce. Powodem jest naruszanie zapisów umowy DCFTA, a dokładnie niewystarczająca liczba zezwoleń na transport drogowy udzielanych przez Polskę ukraińskim przewoźnikom.

Ta ważna zapowiedź padła 10 grudnia, podczas konferencji „5 lat współpracy gospodarczej Unia Europejska – Ukraina w świetle umowy DCFTA”. Konferencję zorganizował Poseł do Parlamentu Europejskiego, były Premier i Prezes NBP, prof. Marek Belka oraz Frakcja Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim przy współpracy z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Minister Taras Kaczka wskazywał, że głównym problemem w handlu Ukrainy z Unią Europejską jest stanowisko polskiego Ministerstwa Infrastruktury, którego decyzje w sprawie limitów zezwoleń na transport drogowy utrudniają handel Ukrainy z UE. W konsekwencji problemy z eksportem do Unii mają nie tylko firmy ukraińskie, ale też firmy polskie, niemieckie czy francuskie zlokalizowane w Ukrainie. Mówiąc po polsku, minister Kaczka podkreślił, że „to nie jest przyjemne, także dla mnie osobiście”, ale rząd musi chronić interesy przedsiębiorców.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber wyjaśniał, że limity zezwoleń są trudnym kompromisem. Wskazywał, że polscy przewoźnicy ubiegają się o mniejsze limity niż ukraińscy, gdyż nie chcą wozić towarów do Ukrainy. Zdaniem ministra barierą jest słaba infrastruktura przejść granicznych sprawiająca, że transport samochodowy z Polski w Ukrainę jest nieopłacalny. Ograniczanie liczby zezwoleń przewozowych ma w opinii min. Webera zmobilizować stronę ukraińską do poprawy infrastruktury granicznej dla transportu samochodowego.

Z takim podejściem polemizował Prezes Polsko- Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacek Piechota. „Tracą na tym przedsiębiorcy- mówił – Ich towary nie mogą ruszyć na rynki europejskie, bo Polacy nie chcą jeździć, a Ukraińcy nie mogą”.

Gospodarz konferencji prof. Marek Belka komentował: „Zgodnie z naszymi oczekiwaniami dyskusję o stosunkach handlowych Ukraina- Unia Europejska przekształciła się w dyskusję o tranzycie towarów Polska- Ukraina. I pocieszał, że „jak handlujemy ze sobą, to po prostu powstają problemy i trzeba je rozwiązywać w cywilizowany sposób”.

Kwestia zezwoleń transportowych okazała się informacyjnym newsem z tej konferencji, ale poruszono wiele innych spraw, osadzonych w umowie o pogłębionej i kompleksowej strefie wolnego handlu pomiędzy Ukrainą i UE, zwanej DCFTA. Napiszemy o tym niebawem.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn