Polacy za pomocą wojskową Ukrainie

6 grudnia 2021. SW Research na zlecenie „Rzeczypospolitej” spytało Polaków, czy- ich zdaniem- NATO powinno udzielić pomocy wojskowej Ukrainie w przypadku agresji Rosji.

Oto wyniki sondażu przeprowadzonego w dniach 30 listopada – 1 grudnia na próbie 800 internautów, powyżej 18. roku życia:

  • 61,9 proc. Polaków odpowiedziało na to pytanie TAK;
  • 13 proc. respondentów odpowiedziało NIE;
  • 25,1 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii.

Tych badań ani też realiów geopolitycznych najwidoczniej nie zna Marie Le Pen, która gościła w Warszawie na zlocie niektórych prawicowych partii z krajów Europy. Liderka francuskiego Zjednoczenia Narodowego w wywiadzie dla „Rzeczypospolitej” powiedziała, że „Ukraina należy do sfery wpływów Rosji”.

Polityka nie jest motywem naszego portalu, ale są sytuacje, w których polityka boleśnie przypomina o sobie.

Dlatego muszę stwierdzić co następuje:

  1. gościnność nie oznacza zgody z gościem- Ukraina nie należy do strefy wpływów Rosji.
  2. Budzi mój głęboki niepokój, że w sytuacji konfliktu na granicy Unii Europejskiej z Białorusią, wyraźnie inspirowanego przez Rosję, że wobec ponad 90 tysięcy rosyjskich żołnierzy, którzy pojawili się na granicy Ukrainy, zaproszono do Polski polityków sympatyzujących z Rosją.
  3. Miłośnikom tzw. polityki historycznych z kół rządzących przypominam, że to Józef Piłsudski zdawał sobie sprawę, że bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Polski. Inną koncepcję wdrażał Józef Stalin.

Dariusz Szymczycha

Facebook
Twitter
LinkedIn