Nowe życie Kyiv Post

24 listopada 2021. Zwolniony zespól redakcji opiniotwórczej, anglojęzycznej gazety „Kyiv Post” zapowiada utworzenie nowego medium – „The Kyiv Independent”.

Poinformowali o tym dziennikarze na Facebooku Save the Kyiv Post.

„Była redakcja Kyiv Post, 30 dziennikarzy i redaktorów zwolnionych przez właściciela za obronę niezależności redakcyjnej, uruchamia The Kyiv Post Independent, ponieważ Ukraina potrzebuje wysokiej jakości dziennikarstwa anglojęzycznego, a nasi czytelnicy potrzebują wiarygodnych mediów. W tym nowym projekcie zabieramy ze sobą to, co najlepsze w dziedzictwie Kyiv Post. Obiecujemy być uczciwym i niezależnym głosem Ukrainy w świecie. Każdego dnia będziemy opowiadać światu prawdę o Ukrainie: fakty o polityce i reformach, wojnie i kulturze, przedsiębiorczości i odkryciach naukowych. Prowadzimy bezkompromisowe dziennikarskie śledztwo, aby postawić przed sądem rządzących” – czytamy w apelu.

Aby pozyskać środki na rozpoczęcie działalności, dziennikarze zorganizowali crowdfunding na GoFundMe i Patreon – to dzięki darczyńcom w pierwszych miesiącach będzie działała nowa redakcja. W dalszej kolejności planowane jest przejście do działalności komercyjnej. W chwili obecnej redakcja kontynuuje publikowanie i upowszechnianie newsów w formie e-maili.

Wszystkimi procesami biznesowymi nowej edycji zajmie się Jnomics Media. Jej założyciele, Jakub Parusiński (który przez pewien czas był także redaktorem naczelnym „Kyiv Post”) oraz Daryna Szewczenko, zajmą stanowiska dyrektora finansowego i generalnego nowego wydawnictwa. Jnomics Media nie pierwszy raz pomaga ukraińskim mediom: to ona stworzyła członkowski model finansowania „Ukraińskiej Prawdy” i zajmowała się sprawami finansowymi dla „Hromadskiego”.

8 listopada właściciel Kyiv Post Adnan Kivan, urodzony w Syrii deweloper z Odesy, ogłosił zamknięcie gazety i zwolnienie zespołu redakcyjnego. Krótko przed tym zapowiedział zarządowi gazety plany zmian w projekcie – w szczególności wydania wersji ukraińskiej, a później – rosyjskiej i arabskiej. Jak powiedział eDialog rozmówca z dawnego „Kyiv Post”, pracownicy i właściciel nie byli zgodni co do polityki personalnej w nowym, zmienionym projekcie, który nadal miał ukazywać się pod marką „Kyiv Post”. Dziennikarze gazety nalegali, aby nową redakcję zatrudnić nie na polecenie właściciela, ale w trybie przeprowadzania rozmów i wywiadów z dziennikarzami. Tym samym miało być zapewnione dotrzymanie wysokich standardów dziennikarskich i zasad polityki redakcyjnej przyjętych przez „Kyiv Post”.

Opinie i postulaty pracowników oburzyły Adnana Kivana, który podjął emocjonalną decyzję o zamknięciu gazety.

Następnie zwolnieni pracownicy próbowali przekonać właściciela do przekazania marki „Kyiv Post” zespołowi dziennikarzy lub wystawienia na sprzedaż, aby mogli spróbować znaleźć innego inwestora, który by ją sfinansował. Jednak Adnan Kivan odrzucił ofertę.

  • Gazeta „Kyiv Post” została założona jako jedyna niezależna anglojęzyczna ukraińska publikacja w 1995 roku przez Amerykanina Jeda Sandena. W 2009 roku ukraiński biznesmen pochodzenia pakistańskiego Mohammad Zahur kupił gazetę od Sandena za 1,1 miliona USD. W 2018 roku Zahur sprzedał Kyiv Post Adnanowi Kivanowi. Dokładna kwota transakcji nie została podana, ale sam Zahur twierdził, że nowy właściciel zapłacił za gazetę ponad 3,5 miliona USD.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn