Antonow dalej w programie NATO – UE

15 listopada 2021. Przedsiębiorstwo państwowe Antonow podpisało na 5 lat umowę na użytkowanie swoich samolotów w ramach strategicznego programu transportu lotniczego Strategic Airlift International Solution (SALIS), pod auspicjami NATO i Unii Europejskiej.

W ramach tego kontraktu Antonow ma dostarczyć zachodnim partnerom na stałe dwa samoloty An-124-100. Muszą być stacjonowane w gotowości na lotnisku w Lipsku. Na dodatkowe życzenie Antonow musi dostarczyć trzy kolejne samoloty. Umowa przewiduje, że na potrzeby NATO – UE mogą być wykorzystane także inne samoloty: An-225 Mrija, An- 26 i An- 72.

Poprzedni kontrakt SALIS Antonow podpisał w 2019 roku i kończy się on 31 grudnia 2021 r.

Członkami porozumienia SALIS jest dziewięć państw: Belgia, Polska, Słowacja, Słowenia, Czechy, Niemcy, Norwegia, Węgry i Francja.

  • Jak podał TVN 24, w sobotę, 13 listopada, największy samolot transportowy świata Antonow An-225 Mrija wylądował w Rzeszowie-Jasionce. To czwarta wizyta największego samolotu na świecie w Polsce. Ukraińskie „Marzenie” przyleciało z Chin z odlewami aluminium dla jednej z polskich firm.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn