5 listopada 2021. Ukraina, Polska, Rumunia i Białoruś mają łącznie 5 proc udziału w globalnym rynku outsourcingu IT- podała holenderska firma outsourcingowa DAXX.

W analizie przygotowanej przez DAXX opisano walory dla outsourcingu branży IT w Polsce, Ukrainie, Rumunii, Czechach, na Węgrzech, w Bułgarii, Białorusi i Chorwacji (kolejność prezentacji krajów przez analityków).

Według DAXX nasz region zyskał światowe uznanie jako „dom wysoko wykwalifikowanych specjalistów”, którzy mają solidną wiedzę zarówno w zakresie popularnych technologii, jak i rzadkich specjalizacji. Wschodnioeuropejscy specjaliści stali się „idealnymi dla firm programistycznych w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Australii”.

Firmy, które decydują się na outsourcing do Europy Wschodniej „często z przyjemnością odkrywają bogactwo talentów technicznych i dostępność pierwszorzędnych, zorientowanych na innowacje inżynierów” – czytamy w analizie. Region jest domem dla ponad 1 mln programistów. Blisko jedna trzecia z nich (30,8 proc.) mieszka się w Polsce, 15,4 proc. w Ukrainie, a 10,7 proc. w Rumunii.

W regionie znajduje się ponad 200 uniwersytetów i szkół wyższych, które „produkują” 60 tys. specjalistów IT rocznie. Ponadto 87 proc. świeżo upieczonych profesjonalistów twierdzi, że samodzielnie nauczyło się technologii lub języka programowania, co dowodzi, że „zdecydowana większość programistów z Europy Wschodniej jest pasjonatami swojej pracy i uważa ją za satysfakcjonującą”.

Oprócz solidnego zaplecza technicznego, nasz region może pochwalić się jednym z najwyższych wskaźników znajomości języka angielskiego na świecie. Według EF English Proficiency Index: Węgry, Polska, Czechy, Rumunia, Białoruś i Ukraina znajdują się wśród 45 najlepszych krajów pod względem znajomości języka angielskiego.

DAXX o Polsce

W Polsce jest 280 tys. programistów. Corocznie około 15 tys. absolwentów kierunków informatycznych wchodzi na rynek pracy, zaś 99,5 tys. uczniów szkół średnich uczestniczy w kursach technicznych, co zapewnia stały wzrost zasobów ludzkich.

Godzinowe stawki wypłacane przez firmy outsorsujące w Polsce: od 40 USD do 56 USD.

DAXX o Ukrainie

W Ukrainie pracuje około 185 tys. programistów i liczba ta stale rośnie, ponieważ ukraińskie uczelnie techniczne corocznie „wypuszczają” 36 tys. specjalistów.

Godzinowe stawki wypłacane przez firmy outsorsujące w Ukrainie: od 26 USD do 43 USD.

Większość programistów w Ukrainie skoncentrowanych jest w 5 największych centrach technologicznych: Kijowie, Charkowie, Lwowie, Dniprze i Odesie.

(Red.)