Amerykański VistaPrint kupił Depositphotos

28 października 2021. Amerykańsko-irlandzka firma VistaPrint nabyła 100 proc. udziałów w Depositphotos. Transakcja warta 85 mln USD obejmuje wszystkie projekty, w tym edytor graficzny Crello. To największa sprzedaż na ukraińskim rynku IT w ciągu ostatnich kilku lat.

Komunikat prasowy donosi, że założyciel firmy Dmitrij Siergiejew całkowicie ustępuje i opuszcza Depositphotos. Crello zmieni nazwę na VistaCreate i stanie się częścią nowej marki Vista wraz z VistaPrint, 99designs z Vista i Vista x Wix. Natomiast Depositphotos uzyska dostęp do bazy klientów Visty, która ma ponad 20 milionów użytkowników.

„Wraz z uruchomieniem VistaCreate, małe firmy będą miały dostęp do platformy, która ułatwia tworzenie treści dla sieci społecznościowych i innych kanałów komunikacji online, niezależnie od umiejętności projektowania i doświadczenia”, powiedział Florian Baumgartner, Prezes Vista ds. biznesu międzynarodowego.

W najbliższej przyszłości VistaPrint planuje dokonać znaczących inwestycji w rozwój marki VistaCreate. W szczególności oczekuje się podwojenia kadry ukraińskiego zespołu firmy.

„Otrzymamy środki i inwestycje na rozwój produktu. Dzięki temu będziemy mogli zapewnić klientom jeszcze więcej narzędzi do poruszania się w cyfrowym świecie. To wyjątkowa okazja dla naszego ukraińskiego zespołu, aby uzyskać dostęp do zasobów i wiedzy międzynarodowej korporacji, jednocześnie pracując w naszym ulubionym trybie startupowym”- powiedział wiceprezes VistaCreate i Depositphotos Vadym Nekhai.

VistaPrint specjalizuje się w projektowaniu i marketingu, jest częścią publicznego holdingu Cimpress. Firma tworzy treści dla Facebooka, Instagramu, TikToku i innych sieci społecznościowych, opracowuje logotypy, strony internetowe i inne materiały markowe, drukuje materiały promocyjne.

Depositphotos to międzynarodowa platforma treści z biblioteką 220 milionów obrazów, wolnych od tantiem, wektorów, ilustracji, ścieżek wideo i audio. Nad jego stworzeniem pracuje 100 000 twórców. Z ich usług korzystają klienci ze 192 krajów.

To nie pierwszy sukces ukraińskiej firmy IT. Niedawno na Nasdaq pojawił się startup dla programistów GitLab, którego współzałożycielem jest Dmitrij Zaporożec. Po pierwszym dniu notowań akcje wzrosły o 35%, a kapitalizacja rynkowa GitLab wynosi 14,9 mld USD.

Generalnie ukraiński sektor IT rozwija się szybko i stabilnie. W 2020 r. liczba specjalistów IT na Ukrainie wzrosła o 16 proc. W 2021 r. przekroczyła 213 tys. Według wyników z 2020 roku ukraińska gospodarka otrzymała 5 mld USD z eksportu usług IT – najwięcej w kategorii eksport usług – 8,proc.

Ponadto od jesieni ubiegłego roku wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów IT: w maju 2021 r. było 25 000 wakatów.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn