„Bolszewik” sprzedany za 1,4 mld UAH

27 października 2021 r. Zakończyła się aukcja JSC „Pierwszego Kijowskiego Zakładu Budowy Maszyn” (znanego pod nazwą „Bolszewik”). Kupiło go za 1,4 mld UAH konsorcjum inwestorów, w tym właściciel A Development Ołeksij Baranow i zarządzana przez Andrija Iwanowa spółka UDP.

Fundusz Własności Państwowej Ukrainy poinformował latem tego roku, że PKZBM jest wystawiony na aukcję w ramach programu Wielkiej Prywatyzacji. Początkowa cena działki – 100 proc. udziałów zakładu i 35 hektarów gruntu pod nim – wyniosła 1,38 mld UAH. Powierzchnia nieruchomości zakładu to 6 400 000 mkw. Do aukcji zgłosiło się 15 firm. Ostatecznie do licytacji przystąpiło trzech uczestników.

To pierwsza taka transakcja od sprzedaży Kryworiżstalu 15 lat temu. Nowi inwestorzy twierdzą, że są przygotowani do miliardowych inwestycji. Zakład będzie miał innowacyjną infrastrukturę. Ale przed rozpoczęciem prac trzeba zmienić przeznaczenie ziemi, spłacić długi firmy (wynoszą 500 mln UAH), a także – rozwiązać problemy z produkcją i 300 pracownikami.

„Bolszewik” został zbudowany w 1882 roku. Kiedyś było to jedno z największych przedsiębiorstw w Europie Wschodniej, które tworzyło duże urządzenia do przetwarzania gumy, tworzyw sztucznych i ich odpadów. Zakład produkował szeroką gamę produktów dla Ministerstwa Obrony ZSRR. Po rozpadzie Związku Radzieckiego zakład zaczął podupadać. Według Funduszu Własności Państwowej główne dochody PKZBM pochodziły z wynajmu lokali. 80 proc. majątku zakładu jest w złym stanie, z 20 sklepów tylko trzy były użytkowane.

Przypomnijmy, że wiosną tego roku Rada Najwyższa odblokowała proces prywatyzacji dużych obiektów, który został zawieszony z powodu pandemii koronawirusa. Ustawa budżetowa na 2021 rok przewiduje dochody z prywatyzacji w wysokości 12 mld UAH.

Według Ministerstwa Finansów do 31 sierpnia 2021 r. fundusz ogólny otrzymał z prywatyzacji majątku państwowego 1,63 mld UAH, co stanowi 13,5% rocznego planu. Nawet biorąc pod uwagę wpływy ze sprzedaży „Bolszewika”, nadal istnieje ryzyko niezrealizowania planu tych wpływów i przesunięcia sprzedaży dużych obiektów prywatyzacyjnych na kolejny rok. W projekcie budżetu na 2022 r. przewidywane wpływy z prywatyzacji wynoszą 8 mld UAH.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn