Andrii Popko komentuje

25 października 2021. Zazwyczaj staram się zaciekawić was kwestiami prawnymi i podzielić się posiadaną przeze mnie wiedzą prawa ukraińskiego. Dziś jednak chcę napisać o pomyłkach w ocenie ukraińskiego rynku.

Ostatnio słyszałem historie o tym jak jedna marka zagraniczna wchodząc na rynek ukraiński, bardzo pomyliła się w jego ocenie.

Skutkiem czego nie była wystarczającą przygotowana, co doprowadziło do problemów na początku jej działalności. Ta historia od razu mi przypomniała kilka innych, podobnych.

Pierwsza z nich to sytuacja z Uber, który też na etapie rozpoczęcia działalności na Ukrainie, nie docenił popytu, a później był zdziwiony ilością użytkowników, którzy natychmiast pojawili się w pierwszy dzień rozpoczęcia jego działalności.

Stało się to dlatego, że mieszkańcy Ukrainy już korzystali z serwisu Uber za granicą albo pobrali aplikacje w oczekiwaniu uruchomienia tego serwisu na Ukrainie.

Nie można nie wspomnieć także wszystkim znanej marki Apple, przedstawicielstwa której tak długo nie otwierali w Ukrainie, a w tym roku operatywnie otworzyli swoje drzwi w naszym kraju- więc można tylko domyśleć się jakie również mają wyniki, i to jest bardzo oczywiste.

Byłoby również ciekawe zapoznać się z wynikami Spotify i Netflix, które w ogóle nie patrzyły na nas jako na rynek, a później, po uruchomieniu usług, wszyscy użytkownicy przeszli z amerykańskich kont na ukraińskie.

Zamykając przedstawienie przykładów przypomniałem jeszcze sobie jak w poprzednim roku w ukraińskich sklepach zaczęły pojawiać się szparagi.  Tłumaczyli, że z powodu Covid-pandemii eksport został zawieszony i producenci musieli spróbować sprzedać to na lokalnym rynku, który z szczególną chęcią wszystko zjadł!

Wszystko co przedstawiłem powyżej szczególnie ciekawie wygląda w świetle śmiałych i jednogłośnych decyzji inwestorów i startupów o ukraińskim rynku jako „Ukraina – to nie rynek. Zarobić tu pieniądze jest zadaniem nie do zrealizowania”.

Może jeśli mówić o miliardach dolarów, IPO , itp.,, to tak , ale jak pokazują przykłady, bardzo często nawet zagraniczne spółki z poważnymi działami analitycznymi całkowicie niepoprawnie oceniają nasz rynek, oczekując że mieszkają tu „dwaj tubylcy z jednym dolarem”, a późnej ze zdziwieniem znajdują tu wystarczającą ilość wypłacalnych obywateli.

Kontynuuję swoje rozmyślenia na ten temat cytatem z Wysokiego Przedstawiciela UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josepa Borrella Fontellesa : „Ukraina jest bardzo bliska do Unii Europejskiej – od położenia na mapie i kultury do więzi gospodarczych.”

Andrii Popko

Jest jedynym partnerem i dyrektorem kancelarii PLP Kancelaria Prawna, która działa pod ogólną marką PLP Law Group. Andrii Popko jest przewodniczącym Komitetu ds. Celnych i Podatkowych Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jest członkiem Ukraińskiej Izby Adwokackiej.

Więcej tekstów: http://jakzalozycfirmenaukrainie.com/

Facebook
Twitter
LinkedIn