15 września 2021. Jeszcze przed końcem roku Rada Najwyższa może uchwalić ustawę o rynku drewna, która zezwoli na eksport drewna i tarcicy w stanie surowym.

O tym informuje Interfax-Ukraina, powołując się na słowa Jurija Bołochowca, szefa Państwowej Agencji Zasobów Leśnych Ukrainy.

Bołochowiec nie widzi w tym  większych zagrożeń – ani z punktu widzenia zachowania zasobów leśnych Ukrainy, ani z punktu widzenia ochrony i wsparcia ukraińskiego biznesu. Dodał, że ukraiński rynek drzewny interesował obcokrajowców tylko ze względu na tanie i nielegalnie pozyskiwane drewno, ale według niego te czasy już minęły.

Obowiązujące od 2015 roku czasowe ograniczenie eksportu nieprzetworzonego drewna z Ukrainy narusza Układ Stowarzyszeniowy Ukrainy z UE. W związku z tym unijny Zespół Arbitrażowy zalecił Ukrainie podjęcie odpowiednich działań.

Zimą Gabinet Ministrów zaczął mówić o zniesieniu moratorium na eksport drewna. Następnie minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba powiedział, że to będzie strategiczny cel dla rządu.

W marcu pisaliśmy, że Ukraina może znieść zakaz importu surowego drewna wyłącznie dla krajów UE po zapewnieniu „przejrzystości na rynku krajowym”.

OT